Crnogorski mediji ovih su se dana raspisali o tome kako je Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore odobrio lani jednom muškarcu, pripadniku LGBTI populacije, da o trošku države promijeni spol. Njemu je plaćeno 11.700 eura za operaciju izvedenu u beogradskoj bolnici. To je drugi takav slučaj u Crnoj Gori od 2015. godine.
Upute WHO
Tragom ove informacije istražili smo kakva je u tom pogledu situacija u našoj državi te saznali da muškarci i žene u BiH koji žele promijeniti spol, troškove takvih operacija i obaveznih terapija sami finansiraju.
Delila Hasanbegović iz Sarajevskog otvorenog centra (SOC) u izjavi za „Dnevni avaz“ kaže da je SOC pokušavao jednoj osobi pronaći novac za tu svrhu od države.
- Dobili smo odgovor da se promjena spola ne finansira. Međutim, u RS donekle izlaze ususret takvim osobama, tako što ih tretiraju kao pacijente te im djelimično pokrivaju troškove operacije u Kliničkom centru Srbije u Beogradu, jer s njima imaju potpisan sporazum – kazala nam je Hasanbegović.
Ona pojašnjava da je prošle godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) transrodnost sklonila s liste mentalnih poremećaja i uvrstila u stanja vezana uz spolno i reproduktivno zdravlje.
- To je medicinsko stanje koje zahtijeva zdravstvenu njegu. Na načine kako finansira sva druga stanja koja sama definira i uvrštava na liste, država treba finansirati i troškove tretmana koji su potrebni u prilagodbi spola. To su psihološko i psihijatrijsko savjetovanje, hormonska terapija za željeni spol, kao i hirurške intervencije. Time bi država slijedila upute WHO, relevantnih stručnih medicinskih asocijacija i prakse mnogih zemalja. Zdravstveni sistem trebao bi omogućiti trans osobama jednak pristup zdravstvenoj zaštiti i tako pokazati da jednako poštuje ljudska prava svih osoba - kaže Hasanbegović.