Ako je u BiH neko rođen kao osoba muškog spola, a osjeća se kao žena, te taj svoj osjećaj manifestira još javno, onda će zasigurno naići na niz problema i prepreka i uvijek će se naći nešto i neko da toj osobi zagorča život.
Pokazali su to do sada brojni primjeri i slučajevi, a bez obzira na sveukupni napredak koji svijet bilježi u raznim oblastima, činjenica je da napretka gotovo da i nema kada je u pitanju svijest o postojanju transrodnih osoba i o problemima s kojima se one svakodnevno suočavaju.
Ozbiljan nesklad osjećaja pripadnosti spolu
Zasigurno je jedna od najvećih želja transrodnih osoba ta da iz spola u kojem su rođene prijeđu u onaj spol kojem osjećaju da pripadaju. No, u bh. društvu, gdje vladaju stereotipi i predrasude o tim osobama, čine ih žrtvama sistemskog kršenja ljudskih prava i ovo društvo zasigurno im ne nudi nikakav recept, niti podršku za rješavanje njihovih problema.
Udruženja u našoj zemlji i pojedinci koji pokušavaju pomoći ovoj populaciji do sada su često isticali da u BiH ne postoji tim stručnjaka za obavljanje medicinske procedure promjene spola, te transrodne osobe takve zahvate moraju obavljati u Srbiji, Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji.
Na naše pitanje obavljaju li operacije promjene spola u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, nisu ni odgovorili. Iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli dobili smo odgovor da ne vrše takve operativne zahvate.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja FBiH na naš upit pokrivaju li svojim osiguranicama eventualne troškove promjene spola dobili smo negativan odgovor.
Ovo su samo neki od pokazatelja da su transrodne osobe i njihovi problemi za naše društvo potpuno marginalizirani.
Za mnoge, mahom neupućene i one s predrasudama, činjenica da neko želi promijeniti spol je neshvatljiva i neprihvatljiva. No, stručnjaci kažu da osobe koje žele promijeniti spol, to ne čine ni iz kakvog hira, nego iz prijeke potrebe.
Miroslav Đorđević, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu te specijalista dječije hirurgije i urologije, smatra se trenutno jednim od najvećih stručnjaka rekonstruktivne hirurgije u svijetu. Već 25 godina pomaže osobama rođenim u "pogrešnom tijelu“.
- Radi se o ozbiljnom neskladu između osjećaja pripadnosti suprotnom spolu u odnosu na spol u kojem su osobe rođene. Zato je neophodno ovo shvatiti veoma ozbiljno. Sredina, ali i ljekari, moraju se više uključiti i pomoći svima njima. Želim podvući da se ovdje ne radi o hiru, nego o potrebi – ističe profesor Đorđević za „Avaz“.
Zahvat promjene spola košta oko desetak hiljada maraka
On kaže da mu se za pomoć obraćaju i pacijenti iz BiH.
- Kada je u pitanju prostor bivše Jugoslavije, do sada sam operirao oko 600 transrodnih osoba. Iz BiH u posljednjih deset godina bilo je četvero. Činjenica da je to po jedna osoba na dvije godine, s obzirom na broj stanovnika, govori u prilog da se te osobe još skrivaju i odgađaju početak svoje tranzicije ili odlaze u druge zemlje radi operacije - kaže Đorđević.
Inače, u zavisnosti od vrste tretmana i neophodnih i željenih tretmana zahvat promjene spola košta oko desetak hiljada maraka. Profesor Đorđević pojašnjava da cijeli proces traje i nekoliko godina.
- Proces je dugotrajan i s ovim osobama rade iskusni psihijatri i psiholozi. Tada se uključuju i endokrinolozi koji propisuju hormonsku terapiju spola kojem se teži. Tako osoba započinje život u realnom svijetu s drugim spolom. Tek na samom kraju dolazi na red hirurška konverzija genitalija – kaže Đorđević.
S obzirom na trenutnu zakonsku regulativu u BiH, koja je tek odnedavno kroz Zakon o matičnim knjigama prepoznala i omogućila upis promjene spola kroz knjige, zasigurno je da će još mnogo „vode proteći“ dok ove osobe kao ravnopravne ostalima ne prepoznaju i društvo i sistem.