Predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Branko Petrić kaže da nije saglasan s konstatacijom da političke partije vladaju CIK-om i navodi da su sve to paušalne tvrdnje, jer niko nikada nije ništa konkretno dokazao.
- CIK primjenjuje važeće zakone i donosi takve odluke. Sve one podliježu sudskoj provjeri ako se neko žali, pa i provjeri pred Ustavnim sudom BiH, i više od 97 posto ih bude potvrđeno u prvoj provjeri, a ostale u ponovnom postupku. Mislim da najveću galamu dižu oni koji pokušavaju da se infiltriraju u njegovu strukturu, pa im to ne uspijeva ili nedovoljno uspijeva, pa preventivno, da se i drugi onemoguće u toj namjeri - kaže Petrić.
On je rekao da se ne slaže ni s ocjenom da su birački spiskovi neuredni.
- U posljednje vrijeme su plasirane mnoge neistine u vezi s biračkim spiskovima, a onda su se mnogi, zvani i nezvani, uglavnom za ovu problematiku neuki i samouki, utrkivali davanjem katastrofičnih izjava, ocjena i zahtjev - naglašava Petrić.
Petrić ističe da su priče o velikom broju umrlih na biračkom spisku samo priče i napominje da je teško očekivati da neko zloupotrijebi tu činjenicu jer je lako uočljiva i lako dokaziva.
- Do sada smo imali samo jedan takav slučaj, i to davno, i tu smo izbore poništili - dodaje Petrić.
Kada je riječ o glasanju putem pošte, Petrić navodi da je BiH poznata kao zemlja s velikom dijasporom te da je glasanje poštom prepoznato kao prihvatljivo, iako uz malo kompliciranu, ali neophodnu proceduru.
- Ispočetka su tu mogućnost koristile stotine hiljada ljudi, da bi zbog povratka ili proteka vremena taj broj spao na tridesetak hiljada. Međutim, za prošle lokalne izbore je došlo do znatnog, a za ove opće izbore drastičnog povećanja - rekao je Petrić.
On je dodao da su unapređenje biračkog procesa i uvođenje novih tehnologija - neminovnost.