Među kandidatima za opće izbore 7. oktobra ima i načelnika ili gradonačelnika te općinskih vijećnika koji su sadašnje mandate osvojili na lokalnim izborima 2016. godine. Tako nas, naprimjer, s izbornih plakata kao i 2016. godine i danas gledaju prvi ljudi Bihaća, Zenice, Cazina, Bužima, sarajevskih općina Novi Grad i Stari Grad, Bosanskog Petrovca, Doboja... Neki od njih se utrkuju za ulazak u kantonalne skupštine, a neki bi u Državni ili entitetske parlamente.
Prijevremeni izbori
Brojni su i sadašnji vijećnici i odbornici kojima su građani dali povjerenje na izborima prije dvije godine da ih što bolje zastupaju, no oni sada idu u utrku za više nivoe vlasti .
Izborni zakon omogućava aktuelnim funkcionerima da se kandidiraju, no kako je za „Avaz“ potvrdila Maksida Pirić, portparol Centralne izborne komisije BiH, ukoliko oni osvoje mandat 7. oktobra, morat će se odlučiti. Postoje pravila za slučaj da prihvate ili odbiju mandat.
- Svakom ko osvoji mandat on će biti ponuđen i može ga prihvatiti ili odbiti. Ako odbije, mandat ide sljedećem kvalificiranom kandidatu sa iste liste. Ako aktualni načelnik ili gradonačelnik prihvati novoosvojeni mandat, njemu se utvrđuje prestanak mandata načelnika odnosno gradonačelnika i raspisuju se prijevremeni izbori - pojašnjava Pirić.
Ukoliko bi sadašnji lokalni funkcioneri koji su kandidati 7. oktobra eventualno osvojili mandate, u najmanje osam općina ili gradova morali bi biti organizirani prijevremeni izbori.
Povjerenje građana
Adnan Huskić, politički analitičar, u izjavi za „Avaz“ podsjeća da ovo nisu prvi izbori na kojima su kandidati oni koji već sjede u određenim foteljama.