U Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH tvrde da imaju mehanizme da zbog grešaka koje su se desile prilikom slanja pogrešnih glasačkih paketa u inozemstvo spriječe eventualne zloupotrebe. No, kako je u razgovoru za „Avaz“ kazala Maksida Pirić, portparol CIK-a, uoči predstojećih općih izbora 7. oktobra već su se desile zloupotrebe na koje Komisija nije mogla utjecati niti ih je mogla spriječiti.
Prijave o prevarama
- Što se tiče CIK-a, mi ćemo svojim mehanizmima spriječiti zloupotrebe, ali već se dešavaju zloupotrebe na koje ne možemo utjecati. Kao što je prijavljivanje birača bez njihove volje i saglasnosti za glasanje izvan BiH. Takve prijave o falsifikovanju njihovih potpisa i zloupotrebi podataka uputio nam je određen broj birača, a koliko ih je tačno, možda nikad nećemo ni saznati – kaže Pirić.
Zbog toga CIK ubrzano o svakom pojedinačnom slučaju prikuplja podatke i upućuje ih nadležnim tužilaštvima, kako bi se provela hitna istraga i kako bi se otkrilo ko i u čijem interesu zloupotrebljava podatke građana i prevarom im bira biračku opciju.
- Mi za one slučajeve koje nam prijave sami građani dostavimo podatke tužilaštvima, ali vjerujemo da ih ima još za koje ne znamo ni mi, a ni birači, dok ne provjere te podatke na našoj web-stranici u rubrici – jeste li registrirani. Vjerovatno će se dešavati na dan izbora, kao što se ranije dešavalo, da birač dođe na redovno biračko mjesto, a da ga nema na redovnom biračkom spisku, pa se naknadnom provjerom utvrdi da ga je neko registrirao za glasanje van BiH - pojašnjava Pirić.
Ona ističe da će takvi birači moći glasati na nepotvrđenom glasačkom listiću koji će se brojati u Glavnom centru za brojanje, a kada na njihovo ime dođe glasački paket izvan BiH, neće biti brojan.