Sjedinjene Američke Države promjenom ambasadora neće mijenjati politiku prema Bosni i Hercegovini, koja im nije u glavnom fokusu interesiranja - ocijenio je danas za Fenu profesor Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci Miloš Šolaja.
Podsjeća da smjene ambasadora, nakon isteka mandata, u principu ne znače i promjene politika jedne zemlje prema drugoj, već su uobičajena stvar i u tom pogledu ne treba im davati veliki značaj.
- Neko može to da iskoristi, u slučaju pogrešno procijenjene politike, ali mislim da se neće desiti da SAD mijenja politiku prema BiH - kaže Šolaja.
Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) objavio je prije dva dana namjeru da nominira Erika Džordža Nelsona (Eric George) za narednog ambasadora SAD u BiH, a Šolaja ističe da taj američki diplomata u BiH dolazi s jedne relativno visoke pozicije u administraciji vanjske politike, što može dati određeni značaj BiH.
- To više znači da je problem složeniji i kompliciraniji, nego što je to slučaj za neke druge zemlje. A sve ostalo je stvar vanjske politike SAD koga će postaviti za ambasadora. Na našim prostorima se decenijama pogrešno percipiralo da ambasadori vode neku svoju politiku, a to je prenaivno i pogrešno shvatanje. Ambasador je postavljen da bi provodio politiku svoje zemlje – zaključio je profesor Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci Miloš Šolaja.
Nelson bi trebao zamijeniti ambasadoricu SAD u Bosni i Hercegovini Morin Kormak (Maureen Cormack), koja je na toj funkciji od 2015. godine.