Vlasti u Bosni i Hercegovini, od općinskog, preko kantonalnih, entitetskih, pa do državnog nivoa, za jedan četverogodišnji mandat potroše skoro 50 milijardi maraka! Zvanični su ovo podaci sabrani iz izvještaja o izvršenju budžeta te podataka o budžetskoj potrošnji, koju na dnevnoj bazi bilježi brojač javne potrošnje, koji je organizacija Centar za zastupanje građanskih interesa (CPI) još prije nekoliko godina postavila u centru Sarajeva, ali i na svojoj internetskoj stranici.
Bez napretka
Tako je ovaj brojač jučer evidentirao potrošnju nešto veću od 8,3 milijardi maraka od početka ove godine, a kako su nam kazali u CPI-ju, sa 31. decembrom ove godine očekuje se da će brojač izmjeriti potrošnju od više od 15 milijardi maraka!
Krajem prošle godine, javna potrošnja iznosila je nešto više od 14 milijardi maraka, što znači da se potrošnja iz naših budžeta na godišnjem niovu mjeri rastom od milijarde maraka.
A prihodi od poreza, koji se stalno nameću građanima i koji ih plaćaju, kako se vidi iz baze javnih finansija CPI-ja, stalno rastu.
Ako se izuzme novac iz budžeta utrošen za isplatu penzija u oba entiteta, servisiranje duga ili onaj za plaće u najglomaznijoj administraciji na svijetu, ostaje vječito pitanje, gdje i na šta troše naše vlasti sve ove milijarde, od kojih obični građani skoro da i ne vide nikakav napretak niti poboljšanje kvaliteta života.
Damir Miljević, ekonomski analitičar, kaže da od svega onoga što u BiH stvori nove vrijednosti, polovina ode na javnu potrošnju.
Upitni kriteriji
- Nažalost, ta budžetska potrošnja, koja iz godine u godinu raste, podložna je korupciji, kriminalu, krađi i uhljebljavanju. I građani BiH za taj novac, koji ulijevaju kroz poreze i doprinose u javnu potrošnju nazad, ne dobivaju niti kvalitetne usluge niti kvalitetne nove objekte, po odgovarajućim cijenama. Imamo situaciju u kojoj sve veći broj ljudi zavisi od budžeta, a stvaranje nove vrijednosti, odnosno povećavanje društvenog bogatstva, stagnira ili je sve manje i manje - kaže Miljević.