Centri civilnih inicijativa (CCI) utvrdili su, analizirajući rad kantonalnih skupština u Federaciji Bosne i Hercegovine, da su u prvom kvartalu 2018. godine imale izuzetno nizak intenzitet rada, na svega 40 posto.
Rezultati analize, kako je istaknuto danas na konferenciji za medije CCI-ja, ukazuju na slabu efikasnost i skromne efekte tromjesečnog rada većine kantonalnih skupština jer su u odnosu na prethodni posljednji kvartal 2017. godine, kada je održano 40, u prva tri mjeseca održane samo 24 sjednice.
- Najveći dio mjera u prvom kvartalu ove godine utvrdila je Skupština Kantona Sarajevo, koja je na tri održane sjednice razmotrila 43 različite mjere – kazao je Ivica Čavar, projekt-menadžer i konsultant za monitoring CCI-ja.
Skupštine Bosansko-podrinjskog i Zapadno-hercegovačkog kantona u prvom kvartalu ove godine razmotrile su svega po pet, a Skupština Livanjskog kantona sedam različitih mjera. Skupštine Hercegovačko-neretvanskog, Bosansko-podrinjskog (Goražde) i Srednjobosanskog kantona razmotrile su manje od 15 mjera.
Učestalost održavanja sjednica kantonalnih skupština, vrijeme koje se provodi u radu na njima i oko njih, te rezultati tog rada, kako su kazali Alen Čular i Ana Lučić, iz CCI-ja, ozbiljno dovode u pitanje opravdanost, svrsihodnost i moralnost, plaćanja tog rada.
Zahvaljujući principijelnoj odluci svojih zastupnika na početku aktuelnog mandata, potvrđenoj pri usvajanju Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti ZDK, nijedan član Skupštine, s izuzetkom predsjedavajućeg, nije na platnoj listi Skupštine, a ukinut je i "bijeli hljeb“ u tom kantonu, kao jedna od najspornijih privilegija koje političari u BiH imaju.
- Pozitivan primjer iz ZDK, umjesto adekvatne društvene valorizacije, nailazi na dosljedno ignoriranje i odbijanje političara u drugim sredinama da ga slijede – zaključeno je na konferenciji CCI-ja.
CCI snažno zagovara potrebu održavanja dobro organiziranih tematskih sjednica, te preporučuju, između ostalog, da treba intenzivirati rad u nastavku, povećati broj sjednica, efektivno radno vrijeme, broj tačaka dnevnog reda, te broj zakona, kao bi se nadoknadili zaostaci iz prethodnog perioda.