Pravosnažna presuda bivšem predsjedniku RS Radovanu Karadžiću trebalo bi da bude izrečena do kraja ove godine, najavio je danas predsjedavajući Apelacionog vijeća sudskog Mehanizma u Hagu Teodor Meron (Theodor).
Na današnjoj raspravi o stanju u postupku, Karadžićev branilac Peter Robinson pitao je sudiju Merona kada se može očekivati konačna presuda, s obzirom na to da je Meron u izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a naveo da će to biti do kraja 2019., a da je nedavno u Sarajevu presudu najavio do kraja ove godine.
- Ja sam u Sarajevu rekao da nam je namjera, mada to nije definitivni cilj, da presuda bude spremna do kraja 2018. - odgovorio je sudija Meron.
Haški tribunal je Karadžića krajem marta 2016. osudio na 40 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici, progona muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanja stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjam i uzimanja pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
U žalbi, koju je obrazložio jučer i prekjučer, Karadžić je zatražio da prvostepena presuda bude poništena zbog brojnih proceduralnih grešaka i pogrešno utvrđenih činjenica, te da mu bude suđeno ponovo.
Tužioci su u svojoj žalbi zatražili da Karadžić bude osuđen i za genocid u još sedam bosanskohercegovačkih općina i da mu kazna bude pooštrena na doživotni zatvor.
Na pitanje sudije Merona kakvog je zdravlja, Karadžić je danas u sudnici rekao da mu je zdravstveno stanje "sasvim zadovoljavajuće" i da se "osjeća mnogo bolje".
On je kazao da se od "intervencija" sudije Merona vodi "potpuna briga o mom zdravlju".
Karadžić je rekao i da u cijelini nema prigovora na uvjete u sudskom pritvoru.
Izrazio je zadovoljstvo što mu je ispunjen zahtjev da dobije prijenosni kompjuter, a ponovo je zatražio i da se razmotri mogućnost da ima ograničen pristup internetu.
Sudija Meron kazao je da je u toku razmatranje i Karadžićevog zahtjeva da mu se omogući komunikacija preko Skypea.
Naredna rasprava o stanju u postupku protiv Karadžića, prema pravilima Suda, bit će održana u roku od četiri mjeseca.
Karadžić je u haškom pritvoru od kraja jula 2008., kada su ga vlasti Srbije izručile Tribunalu.