Sarajevo će prekosutra (srijeda) biti domaćin najjače delegacije Evropske unije koja je posjetila ovu državu do sada.
Osim predsjednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker), u glavnom gradu BiH bit će i njegova zamjenica i visoka predstavnica EU za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost Federika Mogerini (Federica Mogherini) i komesar za proširenje Unije Johanes Han (Johannes Hahn).
Loše vijesti
Tu prestaju lijepe vijesti.
Junkera će u BiH dočekati bh. zvaničnici koji će mu upriličiti zvaničnu ceremoniju predaje odgovora na Upitnik. Radi se o pothvatu kojim je BiH oborila sve najgore rekorde u historiji EU. Na 3.242 pitanja odgovarano je više od godinu dana. I ono što je definirano kao odgovor koji će biti predat Junkeru, sporno je!
Sam predsjednik Evropske komisije planira se obratiti poslanicima oba doma državnog parlamenta, a onda i javnosti, posredstvom pres-konferencije koju će održati u bh. Parlamentu.
Junker je od nedjelje u regionu. Obišao je već Tiranu i Skoplje i iznio optimistične najave da bi ove dvije države uskoro (najkasnije do kraja ove godine) mogle početi pregovore o članstvu. Iz Skoplja će posjetiti Beograd, odatle u Podgoricu, te se očekuju pohvale na račun Srbije i Crne Gore za uspješan tok pregovora. Na svim tim putovanjima prati ga komesar Han.
Iz Podgorice dolazi u Sarajevo, gdje će mu se priključiti Mogerini. Nakon sarajevskog sijela, Junker i dvoje komesara putuju u Prištinu.
S Kosova oni odlaze u Sofiju, gdje ih očekuje premijer Bugarske Bojko Borisov. Ova država predsjedava Evropskom unijom do jula ove godine i među svoje ključne prioritete ona je postavila približavanje Balkana.
S Borisovim i Junkerom planirano je da premijeri šest balkanskih država imaju zajednički radni ručak na kome će se rezimirati turneja predsjednika Evropske komisije.
Ovo je, inače, prva posjeta Junkera regionu u svojstvu predsjednika svojevrsne vlade EU. S obzirom na to da on rijetko putuje, moguće je da ova posjeta bude i posljednja, jer Komisiji ističe mandat naredne godine.
Brojni problemi
Kada je u pitanju BiH, ne treba se nadati erupciji lijepih riječi. Zastoj u provođenju reformi, predizborna kampanja koja je davno počela, korupcija koja razdire pravosuđe i čvrsta kontrola velikih vladajućih stranaka nad sudstvom i tužilaštvom, samo su neke od činjenica koje karakteriziraju BiH danas i kojih su svjesni u Briselu.
Koliko će bh. zvaničnici prihvatiti savjete čelnika Evropske komisije, vidjet ćemo vrlo brzo.
Turčalo: Borba protiv korupcije
- Za pretpostaviti je da Junkerova posjeta BiH za cilj ima da osnaži ono što je već pomenuto u strategiji za zapadni Balkan. Pritom ne mislim da će perspektiva proširenja biti ključni sadržaj razgovora s domaćim političarima, već onaj dio iz strategije koji naglašava pitanja transparentnosti, borbe protiv korupcije... – smatra profesor na Fakultetu političkih nauka Sead Turčalo.
On ističe i simbolički moment preuzimanja dugo usaglašavanih odgovora na upitnik.
- Suštinski, ne treba očekivati ništa vise od simbolike, jer je i sam Junker svjestan mnoštva neispunjenih obećanja koje su razni zvaničnici EU do sad dobivali iz BiH, te da osam mjeseci pred izbore ne može očekivati apsolutno ništa – smatra dr. Turčalo.