BIH

Portreti ubijenih Prijedorčana potresniji od hiljadu riječi

Mensur kraj portreta najmlađe žrtve, djevojčice Nermine Bačić ( D. Stojnić)

Piše: M. DEDIĆ

23.7.2017

Dvadeset portreta nevino ubijenih Prijedorčana čije se fotografije nalaze u knjizi “Ni krivi ni dužni”, naslikao je u manje od deset mjeseci akademski slikar Mensur Bešlagić (57), Kozarčanin s adresom u Geteborgu u Švedskoj, i izložio ih ovih dana u svom rodnom Kozarcu, u holu Osnovne škole, u kojoj je nekad davno predavao likovni odgoj.

Jaki dokazi

I uradio je to veoma vjerno. Jer, samo jedan pogled na bilo koji od portreta, od najmlađe žrtve, djevojčice Nermine Bačić, slijepog Osmana Kahrimanovića, župnika Tomislava Matanovića ili, pak, Damira Blaževića Kroke... u jednoj sekundi govori više od hiljadu potresnih riječi. 

Bešlagić: Htio pokazati besmisao uništavanja

To nevino dijete, žene, muškarce, među kojima ima i njegovih prijatelja, Mensur je želio da na svoj način otrgne od zaborava.

- S obzirom na to da se ovdje dogodio rat i pokušaj istrebljenja jednog ili više naroda, odlučio sam da u likovnom smislu dam neki svoj doprinos sjećanju na stradanja na ovim i na prostorima cijele Bosne i Hercegovine. Tako sam u vrijeme dok sam bio u Austriji radio slike i male crteže dosta dimnjaka. Uspravni, za mene su bili simbol povratka. Tih crteža, nažalost, nema. Onda sam, listajući knjigu Udruženja Prijedorčanki “Izvor” s fotografijama i dokumentima, jakim dokazima da su ti ljudi pobijeni, odlučio da izdvojim određeni broj portreta iz te knjige i naslikam ih – govori autor.

Ni odabir, kako kaže, nije bio lagan.

Težak izbor

- Bilo je veoma teško izabrati... Kako, koga? Naslikao sam neke ljude koje poznajem, koji su mi bili veoma dragi, izdvojio i najmlađu ubijenu, djevojčicu Nerminu Bačić, smatrao sam da tu treba biti i velečasni Matanović, potom sam čuo priču o pravoslavcu Jovanu Radočaju koji je, također, stradao... Htio sam da pokažem besmisao uništavanja sa pitanjem: “Zbog čega” – kaže Bešlagić. 

Izložba u holu OŠ Kozarac otvorena je do 10. avgusta

Izložba, koja će biti otvorena do 10. avgusta, prodajnog je i humanitarnog karaktera, jer je sav prihod od prodaje portreta namijenjen za stipendirenje učenika i studenata. Inače, izložba portreta “Ni krivi ni dužni” dio je jedne od manifestacija u sklopu “Dana Kozarca”.

Kako je nastao Krokin portret

Samo jedan od portreta, onaj Damira Blaževića Kroke, Mensur nije naslikao na osnovu fotografije u knjizi “Ni krivi ni dužni”. 

Mensur je Blaževića naslikao na osnovu fotografije iz privatne arhive

- Bio je mnogo mlađi od mene, ali je bio moj dobar prijatelj. Dobio sam ovu njegovu fotografiju iz privatne arhive i odlučio da ga naslikam po njoj - kaže Mensur, koji je portrete radio u ulju, tehnikom akrilik, a portret djevojčice Nermine nacrtan je olovkom na platnu.

Sa porodicom živi u Geteborgu

Mensur u Geteborgu živi sa suprugom Aidom i kćerkom Milom. Suprugu je upoznao jednog ljeta u Kozarcu. Mensur je stigao iz Amerike, a Aida iz Švedske i u rodnom mjestu se rodila ljubav. Život su nastavili u Geteborgu, kako Mensur pojašnjava, “s ljubavnom vizom”. Ni u dalekoj Švedskoj nije pobjegao od profesije.

- Bavim se dekorativnim slikarstvom i aktivno slikam u svom ateljeu - kaže ovaj Kozarčanin, koji godišnje odmore provodi porodično u svom lijepom mjestu.

Ovih dana pridružio mu se i brat Nedžad, koji živi u Americi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.