MISTIČNA ZAPADNA SRBIJA

Mistične filmske kulise i umjetnička inspiracija: putovanje kroz 7 atrakcija zapadne Srbije

Krenite na putovanje kroz 7 atrakcija zapadne Srbije, od netaknute prirode do kulturnih bisera i autentične gastronomije

Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+24
Marketing

4 sata

Kako izgleda kada se na jednom prostoru nađe netaknuta priroda, vrhunska gastronomija napravljena od domaćih namirnica, ljubazni domaćini koji jedva čekaju da vas dočekaju raširenih ruku i uz klekovaču ispričaju priču o kraju u kojem žive, a sve to još obavijeno mistikom koja je brojne umjetnike inspirisala za svjetski poznata djela? Jedini način da saznate je da se odlučite na odmor od gradske vreve i zaputite se na granicu Srbije i Bosne i Hercegovine, na planine Zlatibor i Taru, uz tok rijeke Drine i u nepregledne zelene obronke Mokre gore. U nekoliko dana ćete doživjeti uzbuđenje koje se pojačava na svakoj novoj destinaciji koju ćete posjetiti! U nastavku donosimo 7 atraktivnih lokacija koje ne smijete propustiti, no to nije sve što zapadna Srbija nudi. Dok ih budete obilazili, sigurno ćete otkriti i druga mjesta koja će vam se svidjeti i zauvijek ostati u sjećanju.

Krenimo na put!

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Zlatibor

Autocesta Miloša Velikog skratila je put od Beograda do Zlatibora, preko Čačka i Užica, na otprilike 3 sata vožnje. Tako možete u popularno gorsko odmorište cestovnim prijevozom doputovati brže nego ikada! Do kraja 19. stoljeća je kraj oko Zlatibora, koji je danas moderno naselje i turistički centar istoimene planine, bio sastavljen od pašnjaka i livada na kojima su svoju stoku čuvali mještani okolnih sela. Prvi hoteli u Zlatiboru građeni su početkom 20. stoljeća, a danas se grade moderna apartmanska naselja, spa centri i luksuzne vile. U naselju postoji osmogodišnja osnovna škola, vrtić, hram, knjižara, Kulturni centar s galerijom i dvoranom koja služi kao kino i kazalište, pošta, ambulanta, banke... Pored različitih oblika smještaja, Zlatibor je bogat tematskim zabavnim parkovima, cafe restoranima, pa zajedno s planinom čiji je turistički centar, predstavlja jednu od najposjećenijih turističkih destinacija u Srbiji. Možda i najpoznatija atrakcija na Zlatiboru je panoramska Gold gondola, jedna od najdužih na svijetu (9 kilometara), koja grad povezuje s vrhom Tornik. Vožnja gondolom savršen je način za upoznavanje specifičnog krajolika Zlatibora, jer prolazi preko najljepših planinskih predjela, kao i preko Ribničkog jezera – poznatog izletišta domaćina i gostiju. Sjednite u gondolu, opustite se i uživajte u prizorima koji podsjećaju na prerije iz američkih filmova, dok vas s tla pozdravljaju konji i krave na ispaši, poneki potok i borovi po kojima je planina dobila ime.

Turistička organizacija Srbije.

Stopića pećina

Na nešto više od pola sata od Zlatibora nalazi se prirodni fenomen koji ne smijete propustiti! Kratkim spuštanjem s ceste doći ćete do uređenog ulaza u pećinu, koja je ime dobila prema obližnjem selu Stopića. Radi se o jednom od najpristupačnijih speleoloških lokaliteta u Srbiji, s otvorom visine 18 metara i širine između 30 i 40 metara. O pećini postoje brojne lokalne legende koje će vam domaćini rado ispričati, dok vas vode kroz prostor posebnih prirodnih karakteristika, od kojih su najprepoznatljivije velike kade, koje su najatraktivnije kada se napune vodom koja se prelijeva u posebnom vizualnom spektaklu. Cijela je pećina atraktivno osvijetljena, pa je šetnja kroz nju pravi užitak. Svakako se toplo obucite, bez obzira na to u koje doba godine dolazite. Pećina je razgranatog tipa i sastoji se od pet speleomorfoloških cjelina: Svijetla dvorana, Tamna dvorana, Sala s kadama, Kanal s kadama, koji su uređeni za turističke obilaske, te Riječna kanal, koji još uvijek nije otvoren za javnost.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Etno selo Sirogojno

Poseban doživljaj pruža još jedan obližnji lokalitet, na kojem ćete se upoznati sa životom stanovnika Zlatibora u davna vremena. Naime, u selu Sirogojno nalazi se jedini srpski muzej na otvorenom – naziva Staro selo. Na lokaciju veličine 5 hektara transportirane su stare brvnare iz svih dijelova Zlatibora, gdje se njeguju i čuvaju kako bi svjedočile o životima kakvi su se nekada živjeli. Ljubazni će vas domaćini provesti kroz muzej i objasniti namjenu svih drvenih kućica, pripovijedajući vam istovremeno o pojedinostima iz života seljaka koji su još donedavno živjeli u seoskim i porodičnim zajednicama – zadrugama, koje su mogle brojati i do 50 članova. Muzej čine dvije cjeline. Prva je skup kuća koje su sačuvale svoj prvobitni izgled i namjenu, i one čine stalnu muzejsku postavku, formiranu u dvije zlatiborske okućnice. Drugu grupu čine kuće koje su također sačuvale svoj prvobitni izgled, ali im je namjena promijenjena, adaptirane su i prilagođene turističkim potrebama. To su dvorana, prodavnica suvenira, krčma, apartmanske zgrade... Program muzeja uključuje i očuvanje starih zanata, pa se u tri opremljene radionice tokom ljeta organizira obuka u tkačkim, kovačkim i grnčarskim vještinama.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Nacionalni park Tara

„Zlatibore, pitaj Taru, da li pamti ljubav staru.“ Tako ide poznata pjesma, a bila bi stvarno šteta ne posjetiti Nacionalni park Taru, smješten na planini Tari koja se nalazi sjeverozapadno od Zlatibora. Netaknuta priroda, bogate šume, prostrane livade, duboki klanci i kristalno čiste rijeke, vodopadi… sve su to prepoznatljivosti te predivne planine. Tu je i spektakularan kanjon rijeke Drine, kao i nekoliko vidikovaca od kojih se najviše ističu Banjska stena i Zelenika, koji nude predivan pogled na kanjon i okolicu planine. Nikako ne propustite vidjeti najpoznatiji prizor gradića Bajina Bašta – Kućicu na stijeni (naziva se još i kućica na Drini) koja je zbog pojavljivanja u National Geographicu postala globalno prepoznatljiva. Radi se o drvenoj kućici na stijeni usred riječnog toka koju su postavili lokalni zaljubljenici u rijeku. Od prvog postavljanja davne 1968. godine, koriste je brojne generacije mladića i djevojaka, a valja napomenuti da ju je zbog visokog vodostaja više puta odnijela Drina, no lokalno je stanovništvo svaki put postavilo novu, nastavljajući tako prepoznatljivu i važnu tradiciju Tare i Bajine Bašte. Ako vas zanima religijska i kulturna historija Tare, svakako posjetite srednjovjekovni manastir Rača. Za odmor uz vodu i dobar provod, tu je jezero Peručac, smješteno 13 kilometara od Bajine Bašte, a na kojem se nalazi nekoliko restorana i kafića.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Šarganska osmica

Blizina Tare i Mokre gore omogućava da pri jednom posjetu tom dijelu Srbije obogatite svoje iskustvo prekrasnom vožnjom vozom kroz planine i duge tunele, uz pogled na doline u kojima su smještena sela, crkvice i brojne druge tajne koje kriju mistična zelena brda. Budući da je pruga napravljena tako da izgleda kao broj 8, voz nosi ime Šarganska osmica. Tokom vožnje naići ćete na brojna zanimljiva iznenađenja, poput stanice Ludi kamen na kojoj možete ovjekovječiti svoju vezu s voljenom osobom, a koju raskinuti možete samo ponovnim dolaskom i vožnjom vozom, kao i stanica Jatara na kojoj nikada nije prodana nijedna karta. Tu je i stanica izrađena za snimanje filma Emira Kusturice „Život je čudo“, u kojem se može vidjeti i popularni voz. Nekada je putnike od početne stanice Mokra Gora pa do posljednje Šargan Vitasi prevozio legendarni voz Ćiro. Ranije je ova željeznica bila žila kucavica koja je unutrašnjost povezivala s Jadranskim morem, a njen je dio danas nezaobilazna atrakcija svih posjetitelja zapadne Srbije.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Drvengrad

Uz već spomenuti film „Život je čudo“ usko je vezana još jedna atraktivna destinacija u Mokroj Gori, tačnije na brdu Mećavnik. Etno selo Drvengrad izgradio je režiser Emir Kusturica u svrhu snimanja filma, no po završetku projekta odlučio je u njemu ostati živjeti te ga ponuditi posjetiteljima na korištenje i uživanje. U kompleks ulazite kroz gradska vrata, a unutra vas čeka 13 ulica, 2 trga, kino, crkva, tržnica i sve ostalo što mali grad treba imati za ugodan boravak gostiju. Ulice i trgovi nose nazive poznatih osoba iz svijeta književnosti, filma i sporta poput Ive Andrića, Federica Fellinija, Andreja Tarkovskog, Maradone i Novaka Đokovića – sve redom velikani koji su imali veliki utjecaj na Kusturicu. Dok šetate ulicama kroz drvene kućice, malo se uspinjući, pa malo silazeći, uz pogled na nepregledne zelene gore na kojima su se načičkale kućice i crkvice, imat ćete osjećaj da ste dio nekog filma o mirnijim, drevnim vremenima. Posebna je atrakcija filmski festival „Kustendorf“ koji se u Drvengradu svake godine održava u januaru, a tada dolaze brojni gosti iz svijeta filmske umjetnosti. Festival nema crvenog tepiha ni ostalih tipičnih holivudskih obilježja, već je fokus na upoznavanju, komunikaciji i ugodnom druženju. Također, u Drvengradu ćete moći popiti domaću rakiju i ostala domaća pića i proizvode.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Uvačko jezero

Jedno od najpoznatijih jezera Srbije također se nalazi na zapadu zemlje. Uvačko jezero nazivaju još i Sjeničkim, zbog blizine grada Sjenice, a radi se o 27 kilometara dugom umjetnom jezeru kojim je plovidba pravi spektakl za sva čula. Jezero je nastalo izgradnjom najveće zemljane brane u Srbiji, visine 110 metara. Uvačko jezero je prvo u nizu jezera koja su izgrađena na rijeci Uvac za potrebe proizvodnje električne energije. Voda iz ovog jezera otječe u Zlatarsko jezero, drugo u nizu, a iz Zlatarskog u posljednje, Radoinjsko jezero. Sva su tri jezera popularna izletišta koja posjećuju brojni turisti zbog vožnje čamcima, kupanja, pecanja, šetnje... Ploveći kroz mirne meandre Uvačkog jezera, vidjet ćete brojne jedinke kralja nebeskih visina – bjeloglavog supa – jer se oko jezera nalazi najveća kolonija ove ptice na Balkanu. Ako stignete i budete imali dovoljno kondicije, svakako se uspnite ili odvezite do jednog od vidikovaca, primjerice do Molitve, s kojih se pruža fascinantan prizor na meandre kojima vijuga voda moćnog jezera. Ako ste se odlučili na vožnju jezerom, svakako izađite u Ledenoj pećini u kojoj je temperatura uvijek 8 stepeni Celzijusa, a gdje je priroda oblikovala neobične prizore koje će svačija mašta drugačije doživjeti.

Foto: Turistička organizacija Srbije.

Ovim završava naše putovanje zapadnom Srbijom. Na sljedećem ćemo putovanju sigurno pronaći brojne zanimljivosti koje smo ovoga puta propustili, što je svakako najveći motiv za novi posjet ovom mističnom i moćnom kraju kojim dominira sprega prirode, umjetnosti i jedinstvenog duha ljubaznih domaćina!

Autor: Turistička organizacija Srbije

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.