Ema Golijanin, jedna od najpoznatijih bh. manekenki, prije nekoliko dana imala je vrlo zapažen nastup na reviji kupaćih kostima u Majamiju. Na ovoj Sedmici mode svoje kreacije predstavili su neki od najuspješnijih dizajnera iz cijelog svijeta, a atraktivna Ema nosila je čak tri revije.
- Internacionalni uspjeh ne dolazi preko noći. Iz mog iskustva potrebno je bilo mnogo truda da bih postigla to što jesam. Osim modelinga, uvijek sam radila kao koreograf i dizajner produkcije jer uživam u tome. “Miami Swimweek” je moja omiljena sedmica mode, jer sam uvijek motivirana da treniram i izgledam što bolje – kazala je Golijanin iz Los Anđelesa za “Avaz”.
Predstavljanje BiH u pozitivnom svjetlu
- Uživam da radim s dizajnericama koje su veoma kreativne i uspješne žene, koje me inspiriraju. Sretna sam što mogu da predstavljam našu zemlju u pozitivnom svjetlu u inozemstvu i da inspiriram mlade ljude pokazujući im da je, uz mnogo truda i upornosti, moguće uspjeti – kazala je Golijanin.
Ova Sarajka nije jedina koja ima priliku prošetati svjetskim modnim pistama. Karijeru u svjetskim prijestonicma mode uspješno grade ili su gradile i još neke bh. manekenke Amra Čerkezović, Sarah Čerkez, Ana Marija Jurišić, Nataša Borozan, Delila Softić...
Skaut za mlade
Šta je ustvari potrebno za uspjeh vani? Jer, ljepotice iz cijelog svijeta slijevaju se u modne centre Pariz, Milano, London, Majami... pokušavajući privući pažnju na sebe. I više njih se vrati kući, nego što uspije.
Džejla Glavović-Očuz, jedna od naših najuspješnijih manekenki modela, danas radi kao skaut za djevojke koje tek trebaju da okuse svijet manekenstva.
- Za uspjeh su potrebni određeni faktori, a to su prije svega proporcije, visina, upečatljiv i neobičan izgled, gracioznost, senzibilitet za scenski pokret. Pa čak i dar za glumu, što je potrebno da model posjeduje za mnoga snimanja. Također, neophodna je dobra energija i inteligencija, koja mora biti dovoljno izoštrena da model zna kako da kreaciju ili proizvod "proda" konačnom kupcu kroz svoje poziranje i samo prezentovanje – kaže Glavović-Očuz.
Ističe da ovo sve ipak nije dovoljno, ukoliko manekenku ne prepoznaju menadžeri koji će joj omogućiti odlazak u inozemstvo.
- To je zapravo agent ili matična agencija koja mora prepoznati tip modela i na koje tržiste i u kakve agencije plasirati modela u svijetu. Kad nešto od nabrojanog ne štima, nastaju poteškoće. Istina je da sam pomogla mnogim modelima iz BiH, ali sam mnogima i matični agent preko svoje modne agencije – dodala je Glavović-Očuz.
Ana Marija Jurišić imala je zapažene modne angažmane u evropskim zemljama. Uvijek ističe da u BiH manekenstvo nije posao od kojeg se može zaraditi.
- Još je kao hobi, jer nemam primanja od toga. Međutim, da bi zaista to bio stalni posao potrebna su stalna odricanja, dobra poznanstva, agencije, bookeri, ulaganje u sebe... Naravno da bih odmah prihvatila da mi se ponudi da idem u inostranstvo. I danas se trudim da ostvarim uspjeh. Svaki dan treniram po dva puta sa privatnim trenerom, njegujem lice, kosu i tijelo. Moj X faktor su oči i nos za koji su me dosta prozivali da je operiran, ali vjerovatno oni koji su ljubomorni – ističe Jurišić.
Iako već neko vrijeme nije dio modnog svijeta, jer se posvetila porodici i majčinstvu, Sarah Čerkez je primjer manekenke iz naše države koja je uspjela na inozemnom tržištu.
Dugo je živjela u Milanu, gdje je svojevremeno gradila uspješnu manekensku karijeru.
- Sve zavisi koliko je čovjek uporan i koliko želi da uspije u tome čime se bavi. Naravno da je svaka profesija teška i da ima svoje uspone i padove. Ne mislim da je posao modela kao posao teži od bilo kojeg drugog, ako čovjek želi s time da se bavi – kazala nam je Čerkez.
Priznaje da je u BiH vrlo teško uspjeti pogotovo jer je domaće tržište malo i nezanimljivo etabliranim brendovima.
- S druge strane, teže je u drugoj državi jer ste tu sami. Ali se vrijedi boriti. Ja i dalje radim u inostranstvu, bavim se ugostiteljstvom i jednako je teško – rekla je Čerkez.