Historijska drama „Oppenheimer“ pokorila je konkurenciju na ovogodišnjim Oskarima osvajanjem čak sedam zlatnih kipića. I dok se činilo da je o filmu Kristofera Nolana (Christopher) sve rečeno, filmski kritičari izdvojili su nekoliko zanimljivih podataka koje mnogi nisu znali.
Najbolji osjećaj
Riječ je o najdužem Nolanovom filmu (traje nešto duže od tri sata) i prvom u kojem se pojavljuju scene seksa te premijernom uratku za „Universal“.
Glumci su među najzaslužnijima za uspjeh filma. Sa Oskarom kući su otišli Robert Dauni Junior (Downey Jr.) i Kilijan Marfi (Cillian Murphy), dok je Emili Blant (Emily Blunt) ostala na nominaciji za najbolju sporednu glumicu.
Nolan je od početka u ulozi ozloglašenog fizičara vidio upravo Marfija, s kojim je ranije sarađivao na pet filmova te je bio uvjeren da je kao stvoren za utjelovljenje Openhajmera.
- Ako ste sretni, jednom ili dvaput u cijeloj karijeri dobit ćete takav poziv. Bio je to apsolutno najbolji osjećaj. Bio sam euforičan, a onda pomislio koliko je posla preda mnom te se odmah bacio na to. Kada sam dobio scenarij, bilo mi je jasno da će film biti veličanstven - rekao je Marfi.
Istovremeno, ostatak glumačke postave nije znao koga će glumiti sve dok nisu potpisali ugovore. Drugi su držani u neizvjesnosti gotovo do početka snimanja, ali Nolanov poziv bio je dovoljan da bez razmišljanja kažu – „da“.
"Operacija Manhattan"
Baš kao i naučnici u „Operaciji Manhattan“, koji su na izradi atomske bombe radili u naselju izgrađenom usred pustinje u blizini Los Alamosa, glumci su živjeli u malenom hotelu u Nju Meksiku tokom snimanja.
Emilli Blant opisala je to iskustvo nalik ljetnom kampovanju, na kojem je bilo mnoštvo druženja i zajedničkih večera. Ipak, Marfi je većinu propustio jer se nosio s iznimnim pritiskom glavne uloge.
Stvarne detonacije
Testiranje atomske bombe snimljeno je bez specijalnih efekata.
Nolan je poznat po jedinstvenom prikazu dramatičnih scena pa su svi s velikim nestrpljenjem očekivali pravi spektakl kada je riječ o aktivaciji atomske bombe. Pritom nije razočarao.
No, malo je onih koji znaju da su senzacionalni prikazi detonacije - stvarni! Naime, reditelj je odbio koristiti bilo kakve specijalne efekte te je angažiran tim koji je proizveo niz manjih eksplozija koje na ekranu vidimo u spektakularnom prikazu.