SVI MOGU PRISTUPITI

Apple pokrenuo izazov: Ko uspije, očekuje ga nagrada od milion dolara

Osim glavne nagrade, kompanija nudi i druge, manje nagrade, u zavisnosti od ozbiljnosti otkrivene ranjivosti

Apple. Platforma X

N. H.

prije 4 dana

Kompanija Apple je pokrenula izazov vrijedan čak milion dolara za one koji mogu da hakuju njihov novi AI sistem, poznat kao Apple Intelligence. Kompanija je objavila da su svi sigurnosni istraživači, kao i osobe sa tehničkom radoznalošću, pozvani da testiraju sigurnost njihovog sistema, poznatog kao Private Cloud Compute (PCC), koji služi za obradu AI zahtjeva korisnika kada su zadaci previše složeni za uređaj.

Apple Intelligence je predstavljen kao dio nove serije pametnih telefona, uključujući iPhone 16, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max, a koristi generativne AI modele za kreiranje teksta, slika i drugih sadržaja. Apple je posebno istakao da sistem koristi end-to-end enkripciju i da odmah briše korisničke zahtjeve nakon izvršenja.

Nagrada od milion dolara namijenjena je onima koji uspiju da pokrenu kod na sistemu bez otkrivanja i dobiju pristup osjetljivim dijelovima AI platforme. Osim glavne nagrade, kompanija nudi i druge, manje nagrade, u zavisnosti od ozbiljnosti otkrivene ranjivosti.

Na primjer, oni koji uspiju da pokrenu neovlašteni kod mogu dobiti do 100.000 dolara, dok oni koji kompromituju korisničke podatke izvan sigurnosne granice mogu osvojiti do 250.000 dolara.

Izazov se odnosi na sve, uključujući i one koji nemaju prethodno iskustvo s Apple-om. Da bi učestvovali, istraživači moraju imati Mac sa M-serijom čipova i najmanje 16 GB RAM-a, kao i pristup macOS Sequoia 15.1 developer preview-u, koji omogućava analizu PCC okruženja.

Apple je ovim potezom proširio svoj postojeći sigurnosni program nagrada kako bi dodatno osigurao svoj AI sistem. Naime, do sada su uvid u Private Cloud Compute imali samo nezavisni revizori, dok je sada otvoren za širu zajednicu istraživača.

Apple Intelligence će zvanično biti dostupan sljedeće sedmice, ali samo za korisnike u SAD, dok će globalni korisnici morati da čekaju do decembra za lokalizovane verzije. Sistemi poput generativnih emodžija (Genmoji), alatki za pisanje, redizajniranog Sirija, integracije sa ChatGPT-om i drugih AI funkcija, dolaze postepeno sa budućim ažuriranjima, uključujući iOS 18.2.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.