TEŠKO JE SPRIJEČITI

I zidovi imaju uši: Jeziva istina o tome kako nas prisluškuju putem kućnih uređaja

Zato vam se prikazuju samo one reklame proizvoda o kojima ste s nekim pričali

Mikrofoni na smart uređajima stalno prikupljaju podatke o tome gdje se nalazimo, šta radimo i šta nas zanima. Facebook

E. Ag.

2.1.2024

Da li ste nekada imali neugodan osjećaj da vas prisluškuje neko putem telefona?

Jeziva istina je da se to i radi. Inače, kako bi vam se prikazivale samo one reklame koje vas zanimaju, tvrde stručnjaci.

Stručnjaci za cyber sigurnost iz NordVPNa rekli su da se ovaj fenomen zaista dešava zahvaljujući aplikacijama koje osluškuju pozadinsku buku – i potencijalno privatne razgovore.

Provedeno istraživanje

Istraživači iz NordVPNa kažu da mikrofoni na smart uređajima stalno prikupljaju podatke o tome gdje se nalazimo, šta radimo i šta nas zanima.

Istraživanje koje je kompanija provela u Velikoj Britaniji pokazalo je da 45 posto Britanaca vidi reklame za stvari koje nisu pretraživali na internetu, ali jesu spominjali uživo u razgovoru s nekim.

U istraživanju piše da 53 posto Amerikanaca vjeruje da su bili žrtve ove vrste praćenja. Daily Mail piše da 45 posto Britanaca vjeruje da su bili žrtve takozvanog zvučnog njuškanja, naziv za fenomen oglasa koji se pojavljuju nakon što o njima razgovaramo. Veliki broj ispitanika zbog toga ima osjećaj da ih neko prati, dok dvije trećine kaže da ne znaju kako to mogu da spriječe.

Ultrazvučno praćenje

Veliki dio podataka se na različitim uređajima prikuplja putem kontroverznog oblika digitalnog nadzora koji se naziva ultrazvučno praćenje.

Funkcioniše tako što svi pametni uređaji u našem domu – od televizora do laptopa, uz pomoću zvuka koje ljudsko uho ne registruje, ali ga registruje mikrofon drugog uređaja, sinhronizovano prate naše aktivnosti.

Uređaji to rade tako što šalju ultrazvučne talase po prostoriji koji otkrivaju našu lokaciju i sakupljaju informacije o tome šta radimo u svakom trenutku.

Naši pametni telefoni, laptopi i tableti zatim preuzimaju ove signale i koriste podatke da nam prikazuju samo one reklame koje nas zanimaju kada smo na društvenim mrežama ili pretražujemo internet.

Zbog toga mnogo aplikacija traži dozvolu za pristup mikrofonu, čak i kad mikrofon nije neophodan za funkcionisanje aplikacije.

Stručnjak za cyber sigurnost Adrijanus Varmenhoven kaže da je ovaj tip praćenja postao „zlatni rudnik za oglašivače“ koji im omogućava da „tajno prikupljaju tone informacija o nama“.

On dodaje da nije moguće spriječiti pametne uređaje da emituju ove ultrazvučne valove, čak i kada nisu povezani na internet.

Umjesto toga, jedini način je da pazimo koje dozvole dajemo aplikacijama i da posebno povedemo računa kada je u pitanju mikrofon.

Eksperiment kompanije

Kompanija je provela eksperiment u kom su učesnici razgovarali o temama koje ih ne zanimaju. To su radili uzastopno nekoliko dana s telefonima u neposrednoj blizini.

Jedan od učesnika govorio je o kupovini novog Volva, iako nikada nije posjedovao automobil i nije planirao da ga kupi.

Na kraju eksperimenta, kada je ušao na društvene mreže – bio je preplavljen Volvo oglasima.

Varmenhoven je rekao: „Teško je reći koliko često pametni telefoni prisluškuju vaše privatne razgovore – ali tehnologija je sigurno na mjestu da to uradi.“

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.