Facebook je već dugo poznat po moderiranju i ublažavanju dezinformacija na platformi uz pomoć mašinskog učenja i umjetne inteligencije.
AI alat
Početkom oktobra kompanija je proširila mašinsko učenje i na oglašivačka nastojanja eksperimentalnim skupom generativnih AI alata koji mogu obavljati zadatke poput generiranja pozadine, prilagođavanja slike i stvaranja naslova za videosadržaj oglašivača.
Reuters izvještava da Meta te alate neće dati na raspolaganje političkim marketinškim stručnjacima uoči, kako se očekuje, brutalnog i razdornog nacionalnog izbornog ciklusa.
Metina odluka da zabrani korištenje generativne umjetne inteligencije u skladu je s velikim dijelom ekosistema društvenih medija, iako, kako Reuters brzo ističe, kompanija ''još nije javno objavila odluku u bilo kakvim ažuriranjima svojih standarda oglašavanja''. Poređenja radi, TikTok i Snap zabranjuju političke oglase, dok Google koristi ''crnu listu pojmova'' kako bi spriječio generativne AI alate od zadiranja u politički govor.
Neplaćene objave
Meta dopušta širok raspon iznimaka od ovog pravila – naprimjer, zabrana se alata odnosi samo na ''dezinformirajuće videozapise generirane umjetnom inteligencijom u svim sadržajima, uključujući neplaćene objave, s izuzetkom parodije ili satire'', piše Reuters. Ove iznimke trenutno nadgleda neovisni nadzorni odbor kompanije u sklopu slučaja u kojem je Meta ostavila modificirani video predsjednika Bajden (Biden) jer ga, tvrdi kompanija, nije generirala umjetna inteligencija.
Facebook je zajedno s drugim vodećim firmama za umjetnu inteligenciju iz Silicijske doline pristao na dobrovoljne obaveze koje je postavila Bijela kuća - donošenjem tehničkih i političkih mjera zaštite u razvoju budućih generativnih sistema umjetne inteligencije.
Provjera autentičnosti
Ovo, podsjetimo, uključuje proširenje napora kontradiktornog mašinskog učenja (red-teaming) za iskorjenjivanje lošeg ponašanja modela, dijeljenje informacija o povjerenju i sigurnosti unutar industrije i s vladom, kao i razvoj sheme digitalnog vodenog žiga za provjeru autentičnosti službenog sadržaja i otkrivanja je li ili nije stvorena uz pomoć umjetne inteligencije, zaključuje Engadget, piše Tportal.