Naučnici su uspjeli napraviti novi algoritam za vještačku inteligenciju, zasnovan na mašinskom učenju, koji može da razlikuje biološke od nebioloških uzoraka s tačnošću od 90 posto. Algoritam je treniran pomoću pravih ćelija, meteorita, fosila i hemikalija iz laboratorija.
Biološko porijeklo
S nevjerovatnim kapacitetom i preciznošću, algoritam bi mogao uskoro biti testiran tokom analize podataka koje je na Marsu prikupio rover Kjuriositi. Može biti korišten i za osvjetljavanje misterioznih prastarih stijena s naše planete, piše ''The Science Times''.
Već je poznato da kombiniranje hemikalija i njihovo održavanje na iskonskim temperaturama mora može dovesti do stvaranja organskih molekula kao što su aminokiseline. Međutim, ako hipoteze o životu van Zemlje mogu biti dokazane, naučnici moraju biti u stanju da konkretno identificiraju biološki porijeklo.
Tu najveću ulogu igra mašinsko učenje. Nakon proučavanja 134 uzorka bogata ugljenikom, algoritam je bio sposoban da razlikuje drevne i nove organizme iz organskih jedinjenja s tačnošću od 90 posto. Međutim, naučnici nisu sigurni o unutrašnjim mehanizmima koje koristi novi AI model.
- Ovaj alat ima potencijal da donese revoluciju u potrazi za životom van Zemlje i produbi znanja o porijeklu života na Zemlji. Postoji nešto suštinski različito između distribucije molekula u živim i neživim sistemima.
Mašinsko učenje
Analitički metod je tako jednostavan i toliko se koristi u industriji, forenzici i nauci da mislimo da bi mašinsko učenje moglo da se pokaže kao nevjerovatno moćno.
Moći ćemo da nađemo život na drugim planetama, u drugim biosferama, čak i ako je potpuno različit od nas - rekao je dr. Robert Hejszen, astrobiolog s Karnegijeve institucije za nauku i saradnik na projektu.