Možete li zamisliti da biste mogli da odete negdje, a da se ne mrdnete sa svog mjesta i da upoznate nekoga licem u lice, a da nikada ne napustite svoj rodni grad? Upravo to je ideja Portala, skulpture inspirisane naučnom fantastikom koju su razvili Fondacija Benediktas Gilis, grupa za društvene inovacije, i Tehnički univerzitet Gediminas.
Prvi Portal povezao je Poljsku i Litvaniju
Dok se približavate velikom prstenu od betona i željeza, vidjet ćete da je to zapravo prozor koji gleda u drugo mjesto. Prvi Portal koji je postavljen povezao je glavni grad Litvanije Vilnjus i poljski grad Lublin.
- Ljudi se obično samo smiju i mašu, ponekad započnu takmičenja o tome koji par bi mogao da napravi složeniji oblik srca svojim rukama; dešavaju se i plesna takmičenja - piše Benediktas Gilis, tvorac i finansijer Portala.
- Čak i oni najozbiljniji koji izgledaju kao da nikada nikome u svom životu nisu mahali počinju da se smiju i mašu s neizmjernom radošću!“
Futuristički dizajn
Ono što je posebno upadljivo u vezi s Portalom jeste to da, tehnološki gledano, nije toliko teško da se napravi. U osnovi, to nije mnogo više od velikog ekrana s kamerom za telekonferencije. Ali dizajn je taj koji ovu osnovnu tehnologiju pretvara u novo iskustvo. Monolitna betonska vrata dočaravaju snove naučno-fantastičnih priča kao što su Zvjezdana kapija i Točak vremena, dok njegov ekran i kamera mogu da snime i prikažu ljude u njihovoj punoj razmjeri, jedan naprema jedan, prenosi Objektiv.rs.
Gilis planira da izgradi još portala u budućnosti, uključujući jedan u Rejkjaviku, na Islandu, i jedan u Londonu. A poziva sve koji žele da vide portal u svom gradu da se jave.