PROMJENA POLITIKE

Meta gubi bitku u EU, tražit će saglasnost za prikazivanje personaliziranih reklama

Korisnici iz EU sada će moći prihvatiti ili odbiti prikupljanje podataka jednostavnim klikom na "da" ili "ne"

Meta gubi bitku. Igor Kralj/Pixsell

M. Z.

3.8.2023

Nakon pravne borbe koja je trajala pet godina Meta je pristala tražiti dozvolu korisnika Instagrama i Facebooka u Evropskoj uniji prije nego što im prikaže personalizirane reklame.

Prikupljanje podataka

Korisnici iz EU sada će moći da prihvate ili odbiju prikupljanje podataka jednostavnim klikom na "da" ili "ne". Ovo je promjena u odnosu na prethodnu politiku gdje su korisnici morali da prihvate prikupljanje podataka pri registraciji ili da popune dugi obrazac za odjavu.

Prema izvještaju Wall Street Journala, Meta planira uvesti ovaj novi model prikupljanja podataka do kraja oktobra. Ove promjene neće odmah utjecati na usluge, ali će utjecati na korisnike aplikacija u Evropskoj uniji, Evropskom ekonomskom prostoru i Švicarskoj.

Ranije, Meta je tvrdila da Opća uredba o zaštiti podataka EU (GDPR) ne zahtijeva saglasnost za prikupljanje podataka. Međutim, nedavna pravna presuda u Norveškoj, koja je naložila Meti da traži saglasnost korisnika ili prestane da prikazuje personalizirane oglase, navela je Metu da promijeni svoj stav.

NOYB, grupa za zaštitu prava potrošača u EU koja se zalaže za zaštitu podataka, pozdravila je ovu odluku.

Analitičari sugeriraju da je jedan od razloga zašto Meta nije željela koristiti saglasnost kao osnovu za prikupljanje podataka taj što to korisnicima olakšava odjavljivanje. Kada je Apple, 2021. godine, počeo tražiti saglasnost korisnika za prikupljanje podataka, mnogi korisnici su se odjavili, što je dovelo do smanjenja prihoda od oglasa za Metu.

Značajna prepreka

Meta je izjavila da je ova promjena "značajna prepreka" za kompaniju i da će za njeno provođenje biti potrebna najmanje tri mjeseca.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.