ARHEOLOGIJA

Radnik vodovoda došao popraviti cijevi, pa našao blago: Zlatne ogrlice stare 2.500 godina

Nakit koji je Serhio Narsijandi pronašao među stijenama pomaže u otkrivanju više o ranom željeznom dobu na sjeveru Španije

Blago koje je pronašao. Museo Arqueológico de Asturias

M. Z.

16.9.2023

Radnik vodovoda u općini Kavandi na sjeveru Španije Serhio Narsijandi otkrio je dvije zlatne ogrlice za koje se vjeruje da su stare 2.500 godina, javlja Arkeonews.

Svjetlucavi predmet

On je radio na nekim cijevima kada je primijetio zlatnu ogrlicu među stijenama. Podigao je svjetlucavi predmet i shvatio da je riječ o ogrlicama tipa tork, koje su nosili plemići. Nakon toga je našao još jedan sličan komad nakita, javio je list ''El Pais''.

Narsijandi je odmah pozvao civilnu gardu da mu daju instrukcije šta da radi s ogrlicama. Preporučeno mu je da obavijesti vlasti i uskoro su profesionalci iz Arheološkog muzeja Asturije Marija Antonija Pedregal i Anhel Vilja, kao i profesor Univerziteta Kantabrije Pablo Arijas Kabal.

- Ovo će nam pomoći da riješimo mnoge enigme, ovo je prozor koji nam je otvorio dio historije ranog željeznog doba do sada sakriven od nas. Otkriće je veoma važno jer prvi put znamo nešto o porijeklu ovakvih vrijednih predmeta, najviših simbola prestiža zajednica prije dolaska Rimljana, kao i kontekstu po kojim su sačuvane - rekli su istraživači za ''El Pais''.

Ovi predmeti su veoma važni jer daju širu sliku o običajima tog vremena, tehnologiji, kulturnom porijeklu i društvenoj organizaciji, objasnio je Anhel Vilja.

Keltski i germanski plemići

Datiranje predmeta je teško, ali arheolozi vjeruju da je malo vjerovatno da su mlađi od 2.500 godina. Tork ogrlice najčešće su pravljene od skupocjenih materijala, a najčešće su ih nosili keltski i germanski plemići.

Slična arheološka otkrića nisu nikad napravljena u ovom dijelu Španije, piše Telegraf.rs.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.