Oklopi kornjača mogli bi nam otkriti mnogo toga o nuklearnoj kontaminaciji, objavili su stručnjaci. Jednako kao što godovi drveća mogu ''ispričati'' mnogo toga o klimi, a jezgre leda o prošlim temperaturama, tako i kornjačini oklopi mogu biti veoma informativni.
Nakupljanje urana
Istraživanje je objavljeno u naučnom časopisu PNAS Nexus i istražuje kako se uran nakuplja u vanjskim oklopima chelonijama, reda gmazova koji uključuje kornjače.
- Kada promatramo naslijeđe nuklearnog testiranja i proizvodnje u 20. stoljeću, moramo uzeti u obzir ove životinje i njihovo proživljeno iskustvo u područjima gdje su se te aktivnosti dogodile - navodi se u istraživanju, prenosi Guardian.
Istraživači su se fokusirali na kornjače koje su bile udaljene te one iz područja koja su bila izložena nuklearnoj kontaminaciji i izmjerili su uran koji je bio prisutan u vanjskom oklopu kosti koji je obično napravljen od keratina. Svaki sloj oklopa odgovara jednoj godini kornjačinog života i tako može otkriti šta se dogodilo u okolini kornjače.
Istraživači su promatrali istočnu kornjaču iz Ouk Ridža, Tenesija, SAD. Ouk Ridž je mjesto nuklearnog postrojenja koje proizvodi i prerađuje uran od 1943. Kornjača koja je proučavana sakupljena je iz ovog područja 1962. i možda ima bioakumulirane radionuklide ili radioaktivne materijale iz otpadnih proizvoda urana u tom području. Istraživači su uspjeli identificirati izotopski sastav urana na oklopima ovih kornjača.
Informacije o ljudskoj aktivnosti
Istraživanje podupire ideju da te životinje mogu bioakumulirati radionuklide koje stvaraju ljudi ili iz okoliša. Također podupire ideju da te životinje, koje često žive dugo, mogu bilježiti informacije o ljudskoj aktivnosti s nuklearnim radnjama tokom dugog razdoblja.
- Predviđamo da će kombiniranje analiza povijesno prikupljenih i modernih uzoraka značajno proširiti naše sposobnosti praćenja okoliša budući da se odnose na tekuće probleme nuklearne kontaminacije - navodi se u studiji.