Tjestenina je jedan od onih svestranih obroka koji može da posluži kao osnova za niz različitih jela, od klasičnih italijanskih do inovativnih, modernih kreacija. Međutim, priprema savršene tjestenine može ponekad biti izazovna, posebno kada se suočimo s problemom lijepljenja tjestenine tokom kuhanja. Da biste uživali u savršeno skuhanoj tjestenini koja nije slijepljena, važno je slijediti nekoliko ključnih savjeta, piše 24sedam.rs.
Dovoljno vode
Osnovno pravilo za sprečavanje lijepljenja tjestenine jeste korištenje dovoljne količine vode. Za svakih 100 grama tjestenine, preporučuje se upotreba najmanje jednog litra vode. Ovo osigurava da tjestenina ima dovoljno prostora da „pliva“ dok se kuha, smanjujući šansu za lijepljenje.
Miješanje tjestenine
Ključno je i redovno miješanje tjestenine tokom prvih nekoliko minuta kuhanja. Ovo pomaže u sprečavanju lijepljenja tjestenine za dno lonca ili međusobno. Jednostavno koristite drvenu varjaču ili viljušku da nježno promiješate tjesteninu nakon što je dodate u provrelu vodu.
Pravilno soljenje vode
Dodavanje soli u vodu za kuhanje ne samo da poboljšava okus tjestenine, već pomaže i u sprečavanju lijepljenja. So mijenja tačku ključanja vode, što može pozitivno utjecati na teksturu tjestenine. Preporučuje se dodavanje 1-2 kašičice soli po litru vode - naravno, prije nego što ubacite tjesteninu.
Kuhanje na konstantnoj temperaturi
Voda bi trebalo da vri tokom cijelog procesa kuhanja tjestenine. Slaba vatra može uzrokovati lijepljenje tjestenine jer se ne kuha ravnomjerno. Osigurajte da je vatra dovoljno jaka da održi konstantno ključanje, ali ne toliko jaka da izazove prelijevanje vode.
Nikako ne stavljajte ulje u vodu
Postoji mit da dodavanje ulja u vodu za kuhanje sprečava lijepljenje tjestenine, ali to može zapravo da uradi potpuno suprotno. Ulje će, naime, da zamasti pastu pa se sos neće lijepo uhvatiti za nju nakon kuhanja.
Imajte spreman sos
Potrudite se da vaš sos bude gotov ili skoro gotov u trenutku kada vam se tjestenina skuhala, kako biste je odmah složili, jer je to što tjestenina stoji u zraku razlog zašto može da se zalijepi i nakon što se skuha.