Ako vas naročito ne fasciniraju antička inžinjerska dostignuća i ruine same po sebi, ipak će vas se vjerovatno dojmiti igra boja i sjena u ovome parku u zalasku sunca.
Il Parko degli Akuedoti gradski je park i jedna od zelenih oaza na jugoistoku Rima, a zanimljiv je zbog toga što se u njemu nalazi čak šest od ukupno jedanaest antičkih akvedukata koji su opskrbljivali Rim vodom. I jedan mlađahni, iz šesnaestog stoljeća.
Park koji su turisti zaboravili
Park akvedukata nalazi se uz poznatu Apijevu cestu (i dio je regionalnog parka Appia Antica), između četvrti Appio Claudio na sjeveroistoku, via delle Capannelle na jugoistoku i željezničke pruge Rim-Kasino-Napulj na zapadu. Do njega se može doći podzemnom željeznicom (linija A), vozom do željezničke stanice Capannelle (FL4 i FL6) ili gradskim autobusom (linije 559, 590, 650, 654).
S obzirom na izvrsnu povezanost s Rimom, kao i na činjenicu da je od samog središta grada park udaljen samo osam kilometara, a ulaz u njega besplatan, gotovo je nevjerovatno koliko malo turista ćete ovdje sresti. Malo za Rim, da se ne razočarate.
Siksto V. i Marina Abramović
Akvedukti koje možete obići u parku su Vetusov akvedukt (jedan od najstarijih u ovom parku), akvedukt Tepula (izgrađen 125 pr. Kr.; ime je dobio jer je provodio mlaku vodu), akvedukt Anio Novus iz prvog stoljeća (jedan od najdužih – oko 87 km, ali 73 km je podzemno), Klaudijev akvedukt koji se smatra jednim od najvažnijih akvedukta Vječnog Grada (dio koji prolazi parkom zapravo je najočuvaniji, sagrađen kad i Avio Novus), Julijski akvedukt posvećen carskoj obitelji, Gens Julia, Aqua Marcia (sagrađen u 2. st. pr. K., dijelom podzemni) te Aqua Felix, koji je 1586. godine dao izgraditi papa Siksto V.
Ako vas naročito ne fasciniraju antička inžinjerska dostignuća i ruine same po sebi, ipak će vas se vjerovatno dojmiti igra boja i sjena u ovome parku u zalazak sunca. Ili u zoru kada sunce izlazi, ako ste ranojutarnji tip.
Začudni prizori nepregledno velike livade i impresivnih ruševina, obojenih suncem li ne, zaslužni su za to da se uz južnu granicu parka smjestila Cinecittà – italijanski Hollywood gdje su snimljene mnoge kultne scene, poput one uvodne iz La Dolce Vita (helikopter i skulptura Isusa), preko scena iz filmova „Mamma Roma“, „Markiz de Grillo“, „Totò“, „Peppino“, „Malafemmina“... do „La Grande Bellezza“ / „The Great Beauty“ gdje Marina Abramović trči prema zidinama.