Cijeli jedan grad na sjeveru Evropu mora se preseliti, i to ''zgradu po zgradu'' na potpuno novu lokaciju nakon nevjerovatnog i pomalo strašnog otkrića.
Rudnik željezne rude
Živopisna Kiruna nalazi se na krajnjem sjeveru švedske Laponije, a od 2016. godine imala je nešto više od 17.000 stanovnika. Grad svakako ima i mnogo povijesti, zahvaljujući ogromnom rudniku željezne rude i podzemnom centru koji je otvoren za posjetioce.
Nedavno su u Kiruni pronađeni vrijedni minerali, a najveće poznato nalazište elemenata rijetke zemlje pronađeno je u gradu početkom ove godine. Ovi posebni elementi koriste se za proizvodnju baterija za električne automobile i vjetroturbina.
Nakon toga, zamjenica premijera Švedske Eba Buš (Ebba Busch) označila je svoju domovinu kao ''zlatni rudnik'' i pozvala ostatak Evrope da ''nauči lekciju''. Rat u Ukrajini natjerao je ostatak svijeta na to da prestane biti toliko ovisan o Rusima kada su u pitanju resursi, a rudnik željezne rude pronađen u Kiruni, kojim upravlja švedska državna kompanija LAB, proizvodi 80 posto opskrbe Evropske unije, dakle Evropa o ovome ipak neće biti ovisna. Međutim, Kirunin nevjerovatan uspjeh u rudarenju donio je i jedan golemi problem.
Puca zemlja
Svaki dan se iz rudnika izvuče ruda u vrijednosti od šest Ajfelovih tornjeva, što uzrokuje deformaciju tla na njegovoj zapadnoj granici. Takvi problemi dovode stanovnike u opasnost, a istovremeno prijete da progutaju grad. Zapravo, lokalni izvještaji sugeriraju da su u bolnici u gradu pronađene pukotine, dok se lokalna škola više ne smatra sigurnom za učenike i nastavnike. Zbog svih rizika, sada je u toku projekt za premještanje Kirune 2,9 milje istočno od starog grada – nešto što se očekuje da će biti dovršeno do 2026. godine.
Omogućit će da historijske znamenitosti poput crkve koja je otvorena 1912. godine nastave s radom kako je bilo. Projekt će dovesti do toga da gotovo 6.000 ljudi preseli svoje domove.