RIJEČ STRUČNJAKA

Popularni kozmetički tretman koji imitira šminku

Umjetnik mora konstantno ulagati u edukacije, kazala je Bajrović

Suptilni, prirodni izgled. Facebook

21.5.2024

Trajna šminka ili permanentni makeup sve je popularniji kozmetički tretman koji unošenjem pigmenta u gornji sloj kože, na licu, imitira šminku. Trajnom šminkom može se korigirati područje usana, očiju odnosno kapaka i obrva. Alisa Bajrović, master estetike, za „Avaz“ je objasnila šta podrazumijeva taj proces.

Prirodni izgleda

Trajna šminka zapravo je mikropigmentiranje odabranih dijelova kože, a može se primjenjivati u različite svrhe. Tako će se neko na trajnu šminku odlučiti kako bi osvježio lice, neko želi prikriti nedostatke, a neko jednostavno voli šminku i želi pojednostaviti svakodnevnu rutinu.

- To je polutrajna šminka koja ne smije da bude upadna, a ljudi često smatraju da je suprotno, dakle da izgledate kao da ste stalno u potpunosti našminkani. Ova šminka jednostavno koriguje nešto sto nemate prirodno, naprimjer, imate tanke obrve i želite malo da pojačate njihov izgled, u tom slučaju se radi trajna šminka koja zapravo izgleda jako suptilno – kazala je Bajrović.

Dodala je da je jako bitno s kojim se pigmentima radi i koliko traje proces, brzi postupci jednostavno nisu dovoljno kvalitetni. Kako kaže, s usnama je nezgodno raditi zbog sluzokože i potrebno je pripremiti klijenta za taj proces. Obrve spadaju u lakše zahvate, navela je, jer je dio lica na kojem se radi manje osjetljiv.

Konstantna edukacija

- Od izuzetne je važnosti kako umjetnik radi, mora biti edukovan i konstantno ulagati u edukaciju jer polutrajna šminka nije kao prava tetovaža, nego pigmentiranje. Sada postoje mineralni pigmenti koji sami mogu izblijediti, jer se više ne radi zastarjelom tehnikom kada se ulazilo na veću dubinu kože pa se dešavalo da pigment oksidira i onda naprimjer obrve postanu plavo-sive – objasnila je Bajrović.

Bajrović: Šminka traje do 3 godine. Avaz

Navela je da polutrajna šminka traje godinu do 3, zavisno od područja, a poslije se samo radi korekcija. Međutim, skrenula je pažnju, da ukoliko klijent godinama ponavlja proces, poželjno bi bilo skinuti laserom nakon nekog perioda i onda uraditi proces ispočetka.

- Svaki umjetnik mora dobro poznavati pigmentologiju i na osnovu nje odrediti pravu boju za klijenta. Naprimjer, na prirodnu plavičastu boju usana ne može ići roze boja jer će ona oksidirati u plavu boju, dok na bijeloj možete uraditi bilo koju boju. Potrebno je otprilike mjesec dana da boja poprimi svoju nijansu pa ako naprimjer uradite crvenu, ona će otprilike kroz 40 dana da bude onako prirodnije roza – istaknula je Bajrović.

JAKO je bitno da se ne radi sve na isti šablon, nego da se u dogovoru sa klijentom uradi na način koji će istaknuti prirodne ljepote lica, a ne pretjerati pa da krajnji dojam djeluje lažno.

USNE su često sklone herpesu, pa često klijentima savjetujem uzimanje prikladnih krema prije aplikacije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.