Ako vam se noge znoje bez obzira na vrijeme vani, onda je prevencija ključ - prije nego što obujete tene, nanesite puder za stopala, pa će noge i tene ostati suhe tokom dana.
Antibakterijska ulja
Ostavite narandžinu koru u tenama 24 sata i upit će neugodne mirise. Ona sadrži antibakterijska ulja koja sprečavaju rast bakterija. Koru možete umotati u tanki papir koji će upiti ulja. No, ako mislite da bi ulja mogla obojiti tene, koristite sodu bikarbonu. Ispunite stare najlonke sodom bikarbonom te ih zavežite na krajevima. U svaku cipelu stavite po jednu čarapu na kraju dana, a soda bikarbona će obaviti posao preko noći.
No, tene možete i posuti sodom bikarbonom te ostaviti da djeluje 15 minuta, a za jači učinak preko noći. Istresite višak sode i neugodan miris bit će neutraliziran. Tene možete lagano poprskati i octom, no ocat ne koristite istovremeno sa sodom bikarbonom jer će se pjeniti.
Pijesak za mačke
Protiv neugodnih mirisa možete se boriti i pijeskom za mačke, koji upija vlagu i neugodne mirise te sprečava njihovo širenje domom. Isto vrijedi i za tene. Uzmite čiste istrošene najlonke i napunite ih pijeskom. Zatvorite gumenom trakom i stavite u cipele da tokom noći upije neugodne mirise i vlagu.
Odličan dezodorans za tene je i alkohol. Napunite bocu raspršivačem medicinskim alkoholom i poprskajte tene. Alkohol će ubiti sve bakterije, no pazite da tene na natopite previše. Pustite da se dobro osuše. Za osvježavajući miris u boci s raspršivačem pomiješajte malo vode, alkohola i nekoliko kapi antibakterijskih eteričnih ulja, poput ulja od limuna, čajevca ili eukaliptusa. Poprskajte tene i ostavite da se u potpunosti osuše.
Ugljen također pomaže dezodorirati. Stavite po komad aktivnog ugljena u omiljene tene i on će također eliminirati neugodne mirise. Tene preko noći možete staviti i u vrećicu sa zatvaračem i u zamrzivač. Niske temperature uništit će sve bakterije i mirise.