POGLEDAJTE VIDEO

Doktorica pokazala kako spriječiti sindrom zaležane glave kod beba

Do plagiocefalije dolazi zbog povećanog pritiska na jednu tačku na glavici

Doktorica pokazuje kako se to u praksi radi. TikTok / Printscreen

M. Z.

8.2.2023

Doktorica Dženifer Ruseu (Jennifer Rousseau), koja se specijalizirala za novorođenčad, na TikToku je pokazala kako stručnjaci preveniraju plagiocefaliju ili sindrom zaležane glave kod beba.

Porođajne traume

Do plagiocefalije dolazi zbog povećanog pritiska na jednu tačku na glavici, naprimjer, zbog nezgodnog položaja u maternici, porođajne traume ili ležanja na leđima. Mnogima je ovo stanje poznatije kao sindrom zaležane glavice, a ne predstavlja opasnost, no prepoznaje se tako što bebina glava ima spljošten dio lobanje, najčešće s bočne ili stražnje strane.

"Bebe imaju slabe mišiće vrata, zbog čega im je teško okretati glavu pa je drže u istom položaju dok leže i to je jedan od uzroka plagiocefalije", pojasnila je dr. Ruseu.

Njen savjet roditeljima je da stavljaju bebu na trbuh čim je to moguće na nekoliko minuta svakih nekoliko sati.


"Tako će bebe jačati mišiće vrata i motoričke vještine, a neće ni neprestano ležati u istom položaju", dodala je.

Uz video koji je objavila dodala je i napomenu roditeljima da se konsultiraju s pedijatrom prije nego što bilo kakve vježbe počnu raditi na svoju ruku.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Bebe kojima je dijagnosticirana plagiocefalija, u nekim slučajevima, dobivaju kacige, koje djeluju teško jer je bebina glava sitna, ali ne nanose im bol.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.