Japanski istraživači razvili su kompjutorizirane štapiće za jelo koji reguliraju slanost jela te bi mogli pomoći osobama koje bi zbog zdravstvenih razloga trebale smanjiti unos natrija u organizam.
Štapići, koje su u suradnji razvili profesor s japanskog Sveučilišta Meiji Homei Mijašita (Miyashita) i proizvođač pića Kirin Holdings Co., utječu na poboljšanje okusa jela tako što koriste elektrostimulaciju i mini-računalo koje se nosi oko zgloba, poput narukvice.
- Uređaj koristi slabu električnu struju da bi iz hrane prenio natrijeve ione preko štapića za jelo do usta, gdje se stvara osjet slanosti - rekao je Mijašita.
- Kao rezultat tog procesa, slani okus pojačava se za jedan i po put - rekao je.
Mijašita i članovi njegova laboratorija istražili su različite načine kojima tehnologija može stimulirati ljudska osjetilna iskustva. Znanstvenik je ranije razvio i TV ekran koji može oponašati različite okuse hrane.
Štapići za jelo koji poboljšavaju okus jela imaju poseban značaj za stanovnike Japana, u kojemu tradicionalna prehrana favorizira slanije okuse.
Prosječan odrasli Japanac dnevno konzumira oko 10 grama soli, a to je dvostruko više od količine koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija.
Prekomjeran unos natrija u organizam povezan je s povećanom učestalošću razvoja visokoga krvnog pritiska, moždanog udara i ostalih bolesti.
- Da bismo spriječili razvoj spomenutih bolesti, morali bismo smanjiti količinu soli koju unosimo u organizam. Da bismo pokušali izbjeći korištenje soli na konvencionalan način, morali bismo se u svakodnevnoj prehrani odreći ili barem smanjiti količinu svojih omiljenih namirnica i obroka ili prijeći na konzumaciju neslane i bljutave hrane - rekao je istraživač Kirina Ai Sato.
Mijašita i Kirin usavršavaju svoj prototip štapića i nadaju se da će ih uspjeti komercijalizirati već sljedeće godine.