Danas je nedjelja, 3. oktobar, 276. dan 2021. Do kraja godine ima 89 dana.
1226. Umro Franjo Asiški, italijanski redovnik, osnivač rimokatoličkog reda nazvanog po njemu - franjevci (franciskanci). Porijeklom iz imućne trgovačke porodice, od 1205. odlučuje se za život u krajnjoj askezi i potpunu posvećenost kršćanskim idealima. Još za života je bio veoma poštovan. Red koji slijedi njegovo pravilo jedan je od najbrojnijih katoličkih redova.
1866. Rat Austrije i Italije je poslije sedam sedmica okončan Bečkim ugovorom, kojim je Italiji pripala pokrajina Venecija.
1895. U Konstantinovu kod Sankt Peterburga rođen je Sergej Aleksandrovič Jesenjin, jedan od najpopularnijih ruskih pjesnika. Stvorio je pjesništvo posvećeno selu i prirodi. Njegovo pjesničko djelo i život, okončan u 30. godini, imali su snažan utjecaj na evropsko pjesništvo.
1929. Ime države Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca promijenjeno je u Kraljevina Jugoslavija.
1938. U Konavlima kod Dubrovnika rođena Tereza Kesovija, hrvatska pjevačica šansona i pjesama u stilu muzike Mediterana. Tereza je nastupala na brojnim festivalima, gdje je bila i nagrađivana.
1952. Velika Britanija je na ostrvima Monte Bello pored sjeverozapadne obale Australije isprobala prvu atomsku bombu.
1954. Devet zapadnih zemalja odlučilo da zapadna Njemačka bude primljena u NATO.
1981. Poslije sedam mjeseci, irski nacionalisti u zatvoru Maze u Belfastu obustavili protestni štrajk glađu protiv britanskih vlasti, tokom kojeg je umrlo 10 štrajkača.
1990. Istočna i zapadna Njemačka, poslije 45 godina, zvanično se ujedinile. Neformalno ujedinjenje počelo 9. novembra 1989, nakon pada Berlinskog zida. Istočna Njemačka je postala sastavni dio Savezne Republike Njemačke.
1991. Predsjedništvo SFRJ u nepotpunom sastavu prešlo je na rad u uslovima neposredne ratne opasnosti, ocijenivši da je građanski rat na pomolu i da su se za takav rad stekli uslovi predviđeni Ustavom. Od tada su sjednicama Predsjedništva prisustvovali samo članovi iz Srbije, Vojvodine, s Kosova i iz Crne Gore. Predsjedništvo je dobilo atribut krnje.
1995. Predsjednik Bivše jugoslovenske republike Makedonije Kiro Gligorov ranjen u atentatu eksplozijom automobila bombe u centru Skoplja. Njegov vozač i jedan prolaznik su poginuli.
1997. Japanski voz na magnetnim jastucima je brzinom od 451 kilometar na sat oborio svjetski rekord na eksperimentalnoj željezničkoj dionici zapadno od Tokija.
1999. U saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali kod Lazarevca poginula četiri člana Srpskog pokreta obnove Srbije. Predsjednik SPO-a Vuk Drašković, koji je tom prilikom lakše povrijeđen, optužio je srpske vlasti za ubistvo i atentat na njega.
2002. Turski sud formalno je ukinuo smrtnu presudu izrečenu vođi kurdskih pobunjenika Abdulahu Odžalanu, uhvaćenom 1999. i ubrzo osuđenom na najtežu kaznu.
2003. Pakistan je uspješno izvršio testiranje nuklearnog projektila Hatf-III, dometa 290 kilometara.
2007. Vojna uprava u Mijanmaru je, kao gest dobre volje, oslobodila budističke monahe, njih oko 80, koji su pritvoreni zbog učešća u velikim antivladinim protestima.
2010. U Pećkoj patrijaršiji ustoličen 45. patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej.
2013. Brod sa oko 400 migranata iz Somalije zapalio se i potonuo kod Lampeduze, italijanske vlasti su spasile 155 osoba.