Ako pitate iskusne putnike i Italijane gdje otići na izlet na jugu Italije, teško da neće spomenuti gradić na brdašcima provincije Bari.
Mjesto se zove Alberobelo, a njegov zaštitni znak su takozvane trulli kućice. Jedan pogled na grad i mislit ćete da ste zašli u najromantičniju verziju ruralnog Mediterana iz 16. vijeka.
Razlog tome je njegova bajkovita arhitektura, odnosno tradicionalna gradnja kuća od kamena sa krovovima u obliku stošca. Gradnja ovog tipa bila je prisutna i ranije, a i van Italije, ali do bolje organizacije i ujedinjavanja došlo je prije 500 godina.
Postoje brojne verzije o tome zašto je podignut Alberobelo, ali najpopularnija je ona koja dobro rezonira s ljudima i danas - priča koja kaže kako je naselje podignuto iz vjekovima stare potrebe čovjeka da izbjegne plaćanje poreza.
Naime, kada je Kraljevina Napulj poslala "svog čovjeka" u prikupljanje poreza, lokalne vlasti su se dosjetile lukavštine - izgraditi feudalno naselje od vapnenačkog kamenja bez veziva, koje se lako može demontirati i ponovno podignuti kada poreznici odu.
S vremenom su dobili kraljevske povlastice što ih je oslobodilo feudalnih davanja, ali zadržali su stil gradnje: debeli krovovi i dobra izolacija činili su ove „apartmane“ ugodnim ljeti, a toplim zimi.
Možda se na prvu čini kao muzej davnih vremena na otvorenom i iznenađuje ideja da neko tu još živi, ali ovaj gradić ima čak 11.000 stanovnika. Štaviše, zapadnjački turisti pokazuju velik interes za kupovinom tih nekretnina koje bi preuredili u kuće za odmor.
Ovaj stil gradnje nije nepoznat u svijetu. Slične građevine moguće je pronaći od Mediterana do Njemačke. Služili su uglavnom kao zaklon poljoprivrednicima ili kao spremište, iako se u nekima od njih i stanovalo.
Posebnost ovog italijanskog mjesta je ipak u tome što su na tako maloj površini perfektno očuvani brojni primjerci koji i danas vrve životom, zbog čega ga je godine 1996. UNESCO uvrstio na popis svjetske baštine u Evropi.