Američka državna agencija za hranu i lijekove (FDA) ističe da nema stvarnog rizika od zaraze koronavirusom tim povodom, navodi CNN.
- Uvjeravamo vas da nema dokaza da su ljudska ili životinjska hrana i pakovanja hrane povezana sa prenošenjem koronavirusa - objavila je FDA na svom Twitter nalogu.
Uprkos tome što je istraživanjem utvrđeno da se virus na kartonskim površinama zadržava do 24 sata, na metalu i plastici dva do tri dana, savjet je da se ambalaža iz prodavnica ne pere.
- Mogućnost da neko “ostavi“ dovoljno virusa na nekoj namirnici ili pakovanju vrlo je mala i na to gledam kao na "hipotetički rizik" - kaže naučnik Lojd-Smit (Loyd-Smith), koji dodaje da je pažljiv i da redovno pere ruke.
Zabrinutost zbog mogućeg prijenosa virusa preko raznih površina pojavila se u martu, kad je objavljena studija u časopisu "New England Journal of Medicine".
- Studija je pokazala da se pod određenim uvjetima u laboratoriju, koji su na neki način vještački, SARS-CoV-2 zadržava do tri sata u aerosolima, do četiri sata na bakru i do 24 sata na kartonu te dva-tri dana na plastici i nehrđajućem čeliku - kaže Lojd-Smit.
Eksperiment nije uzeo u obzir druge faktore koji mogu da umrtve virus, poput sunca ili dezinfekcionih sredstava, niti je određivao promjenu količine virusa tokom vremena, kaže Lojd-Smit.
Ako imate naročitu potrebu da se usmjerite na nešto što će stvoriti presudnu razliku, stručnjaci savjetuju da je važnije da "fanatično“ perete ili dezinficirate ruke nakon svakog mogućeg kontakta.