TEHNIKA

Pet zanimljivosti o punjenju i bateriji mobilnog telefona

Ako se baterija uvijek isprazni do kraja, trajat će duže

Punjenje na hladnim površinama štiti bateriju. Arhiv

Avaz.ba / Nezavisne.com

25.2.2020

Da li punjenje telefona tokom cijele noći skraćuje životni vijek baterije? Evo odgovora na mnoga pitanja u vezi s baterijom vašeg mobilnog telefona.


Punjenje tokom cijele noći dovodi do preopterećenja baterije

Iako krajnji cilj ovog mita nije u potpunosti neistinit, radi se, ipak, o pogrešnoj pretpostavci. Mnogi vjeruju da ostavljanje telefona na punjaču tokom cijele noći može da dovede do problema povezanih s punjenjem ili do kraćeg života baterije. Ipak, pametni telefoni su dovoljno pametni da spriječe da se njihove baterije preopterete.

Međutim, postoji problem “otrovnog punjenja”, što može da dovede do kraćeg života baterije. 

Kada baterija vašeg pametnog telefona dostigne 100% napunjenosti, punjenje se automatski isključuje. Jednom kada baterija padne na 99%, baterija se polako ponovo puni da bi se vratila do 100% i na taj način održavala potpunu napunjenost. 
Iako je to problem, mnogi proizvođači danas usporavaju brzinu punjenja telefona kada dođe do 80% ili imaju slične “taktike”. 

Ukratko, punjenje telefona preko noći definitivno neće preopteretiti bateriju.

Ako se baterija uvijek isprazni do kraja, trajat će duže

Ovo možda ima najveći kontraefekt od svih mitova. Suprotno uvriježenom mišljenju, puštanje da se baterija uvijek isprazni do kraja i punjenje odjednom apsolutno ne štiti njenu dugovječnost.

Ustvari, mnogi stručnjaci su izjavili da je idealan način da koristite bateriju pametnog telefona tako što ćete je napuniti kad približno dostigne nivo od 20-30%, što bi trebalo biti optimalno za dugovječnost baterije. 

Za one koji imaju adaptere za brzo punjenje, idealno je da svoje telefone napune kada imaju oko 20% baterije, i onda da ih pune do oko 90%.

Punjenje na hladnim površinama štiti bateriju

Neki telefoni se griju dok se pune. Kao rezultat toga, mnogi smatraju da je bolje ukoliko stave telefon na hladnu površinu ili ispred ventilatora dok se puni.

Iako je istina da toplota može da uspori rad telefona i da negativno utiče na bateriju, postavljanje na hladnu površinu nije rješenje. Zapravo, držanje na hladnim površinama kada se telefon puni dovodi do stvaranja metalnog litija u baterijama. 
Ovo doprinosi još bržem pražnjenju.

Korištenje telefona tokom punjenja utječe na životni vijek baterije

Ne, korištenje telefona dok je napunjen ne utiče na dugovječnost baterije.

Jedini utjecaj koji ovo ima je da punjenje može da potraje duže, što također ne bi trebalo da bude veliki problem ako na telefonu ne obavljate nešto previše zahtjevno dok se puni. Međutim, budite sigurni da ne ubrzavate propadanje baterije koristeći telefon dok je na punjaču.

Uključen Wi-Fi troši puno baterije

Ovo je jedno od glavnih pitanja koje mnogi imaju u vezi s baterijama pametnih telefona.

Čak i ako je Wi-Fi uključen sve vrijeme dok je telefon na punjaču, to troši malo energije. Vrlo mali dio baterije vašeg telefona bit će istrošen ako stalno ostavljate Wi-Fi uključenim. 

Sljedeći put kad odlučite da isključite Wi-Fi, imajte na umu da će to učiniti mnogo više koristi za vaš novčanik zbog uštede mobilnih podataka nego što će donijeti štete bateriji.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.