Jedna priča o dvije stoljetne lipe u dvije susjedne općine, Gradu Gračanici i općini Doboj Istok, ovih jesenjih dana je tema broj jedan.
Legenda kaže da su još Stari Slaveni imali veliko poštovanje za drvo lipa, pa su ga sadili u parkovima i pored puteva. Vjerovali su da je lipa zaštinica bračne ljubavi i sloge. Vjerovali su da grom nikada ne udara u lipovo drvo. Lipa je, zna se i bez legende, izuzetno bogato medonosno drvo, a čaj od cvata lipe liječi mnoge bolesti
Gračanica je grad u BiH, koji je možda najbogatiji lipama. Po ovom drvetu, jedna cijela mahala je dobila ime - Lipa. Smatra se da je najstarija lipa, ona pored bijele džamije, stara 140. jedan od simbola ovog grada. Ovo stablo koje je bilo poraslo do visine munare Bijele džamije, zbog svoje starosti, unatoč pokušajima vezanjem sajlama da se spasi, predstavljalo je opasnost i za džamiju, okolne zgrade, a posebno za ljude koji se kreću glavnom ulicom, pa je pozvana struka da vidi šta uraditi sa starom lipom.
Stručnjaci sa Šumarskog fakuteta iz Sarajeva su rekli da se lipa mora posjeći, a onda se došlo do solucije da se stablo ne siječe do panja, već da se grane sasijeku, pa šta bude. Ovih dana, lipa se omladila, počele su da rastu nove grane, što je Gračanlije, koji su rasli sa starom lipom, obradovalo. Ne da se stara lipa, najčešći je komentar prolaznika.