Sahat-kula, simbol Donjeg Vakufa i nacionalni spomenik BiH, prvi je objekt koji će prolaznik uočiti bez obzira iz kojeg pravca da stiže u ovaj grad na Vrbasu.
Primarna funkcija
Nažalost, već nekoliko godina sahat-kula, izgrađena početkom 18 stoljeća, ne ispunjava primarnu funkciju, odnosno ne pokazuje tačno vrijeme. Digitalni satni mehanizmi, postavljeni 2004. godine, prestali su s radom.
Nosilac ovog projekta bilo je Društvo za zaštitu kulturno-historijske baštine Donji Vakuf. Općina je u dva navrata, 2000. i 2015. godine, učestvovala u obnovi krova i sačinila program sanacije objekta.
Međutim, još se čeka odgovor nadležnih i ovlaštenih institucija. U međuvremenu rukovodstvo i uposleni JKP “Gradina“ su odradili dio posla. Popravljena je električna instalacija koja vodi do kule i obnovljeni reflektori kako bi ovaj nacionali spomenik bio vidljiv i tokom noćnih sati. Uposleni „Gradine“ uredili su i zelenu površinu te kameni plato, odnosno amfiteatar na otvorenom ispod sahat-kule.
Dobila rasvjetu
Zapisano je da satovi na kuli nisu radili od 1917. godine. Tadašnji zavod za zaštitu kulturno-historijskih spomenika BiH popravio je kulu 1952. godine, ali satovi nisu postavljeni. Općina je tek osamdesetih godina svojim sredstvima osvijetlila i ugradila tri električna sata.
Zvono iz Venecije
U vrijeme izgradnje sahat-kule na kuli se nalazilo zvono izrađeno u Veneciji 1591. godine. Ono se danas čuva u srednjovjekovnoj zbirci Zemaljskog muzeja u Sarajevu.