ODATA POČAST

Obilježena 30. godišnjica pogibije Ramiza Salčina, heroja odbrane Sarajeva

Mislim da više pažnje trebamo posvetiti Ramizu Salčinu i drugim herojima kako ne bi ova borba bila uzaludna, a kako bi mi svi zajedno mogli planirati bolju budućnost i da nam se ovakve stvari viśe nikad ne dese , kaže Delić

Piše: N. Ć. - S. P.

22.8.2022

S obilježavanja 30. godišnjice od pogibije heroja - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+12

Još jedna tužna godišnjica pogibije Ramiza Salčina, ratnog komandanta Teritorijalne odbrane Općine Novi Grad Sarajevo, dobitnika najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” i ordena oslobodilačkog rata “Zlatni grb s mačevima”, obilježena je na mjestu njegove pogibije.

Na mjestu na kojem je prije 30 godina poginuo Salčin, cvijeće su položili članovi njegove porodice, prijatelji, brojne delegacija  izvršne i zakonodavne vlasti sa federalnog i kantonalnog nivoa, boračka udruženja, Savjet MZ “Saraj – Polje” i političke stranke.

Adnan Delić, ministar privrede KS kazao je da je bitno da se svake godine i svaki dan u godini sjećamo svih heroja koji su dali žrtvu za BIH.



Poginuo 22. avgusta 1992

- O Ramizu Salčinu sam čuo sve najbolje, te smatram da je na neki način pao i zaborav u kontekstu žrtve, jer znamo svi da Ramiz nije žalio ni materijalno ni drugo bogatstvo ulažući sve to u državu BIH. Mislim da više pažnje trebamo posvetiti Ramizu Salčinu i drugim herojima kako ne bi ova borba bila uzaludna, a kako bi mi svi zajedno mogli planirati bolju budućnost i da nam se ovakve stvari viśe nikad ne dese - kazao je Delić.

Ramiz Salčin rođen je 13. maja 1954. godine u selu Gornji Igri, naselje Borač, općina Gacko. Učestvovao je u svim važnijim odbrambenim akcijama s početka agresije, uključujući prve i presudne bitke za odbranu opkoljenog Sarajeva, od Žuči, Mojmila i Dobrinje, do Nedžarića, odnosno Saraj-Polja, gdje je i poginuo 22. avgusta 1992. od snajperskog hica ispaljenog iz pravca Nedžarića.

Posthumno je odlikovan najvišim ratnim priznanjima. Njegovo ime u Sarajevu nose sportska dvorana, ulica i trg.

Njegova neiscrpna energija i nesalomljivi duh bili su pokretačka snaga u organiziranju naroda, formiranju jedinica i njihovom opremanju i naoružavanju, pripremi otpora nadolazećoj najsurovijoj agresiji na BiH. Živio je s puškom u ruci, a tako je i umro.

Učestvovao je u bitkama za Mojmilo, deblokadu Dobrinje, zadavao teške udarce agresorima u Nedžarićima i na Stupu.



Imao je samo jedan cilj

Bio je jedan od prvih koji je u onoj čuvenoj bici za Žuč istrčao na vrh ovog brda. Imao je samo jedan cilj, da njegov grad i njegova domovina budu slobodni.

Nema ratišta u Novom Gradu gdje Ramiz nije ratovao.

Prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine Aliju Izetbegovića Ramiz je preko Mojmila odveo na Dobrinju, jer je to bio jedini ulaz i izlaz s Dobrinje.

Brdo Mojmilo bitno je za ovaj grad jer je odbranjeno još u aprilu 1992. godine, kada je Ramiz Salčin sa svojim borcima i oružjem koje je nabavio spriječio agresore da zauzmu položaje na tom brdu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.