Vlada Kantona Sarajevo je na današnjoj, 146. redovnoj sjednici usvojila odluku o listi lijekova Kantona Sarajevo kojom je utvrđen obim prava osiguranih lica na korištenje lijekova koji se osiguravaju na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, način i postupak propisivanja i izdavanja tih lijekova te primjene u zdravstvenim ustanovama, kao i način utvrđivanja pozitivne, bolničke i magistralne liste lijekova Kantona Sarajevo.
Ovom odlukom donesena je "Pozitivna A" lista lijekova, na kojoj su lijekovi obuhvaćeni A listom lijekova s Federalne liste lijekova, a koji se finansiraju 100 posto na teret sredstava obaveznog osiguranja, odnosno koje stanovnici KS neće plaćati i dobivat će ih na recept.
Utvrđena je i "Pozitivna B" lista lijekova, na kojoj su lijekovi koji su obuhvaćeni B listom lijekova s Federalne liste lijekova te lijekovi evidentirani kao potrebni za liječenje osiguranika Kantona Sarajevo, a osiguravaju se stanovništvu Kantona Sarajevo s učešćem Zavoda u cijeni lijeka u iznosu od 10 do 100 posto.
Istovremeno je i "Bolnička lista" lijekova sastavni dio ove odluke i ona podrazumijeva lijekove koji se upotrebljavaju u zdravstvenim ustanovama na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Također je njen sastavni dio i "Magistralna i galenska" lista lijekova KS koja sadrži lijekove koji se izrađuju u apotekama za pojedinačnog pacijenta na recept u skladu s važećom farmakopejom i drugim propisima, ne proizvode se fabričkim putem i koji se izdaju u okviru svojih organizacionih jedinica - apoteka, a propisuju i izdaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Kako je obrazložila ministrica zdravstva Zilha Ademaj, u ove liste uvršteno je 17 novih lijekova na A listu i 10 novih na B listu.
- Ovim listama je omogućeno ljekarima, kao propisivačima lijekova, a i pacijentima, kao njihovim korisnicima, znatno širi izbor u asortimanu lijekova, jer su uvršteni svi proizvođači, domaći i strani. Na listama se nalazi 37,72 posto lijekova svih pet domaćih proizvođača, 17,26 posto lijekova originalnih stranih proizvođača te 45 posto stranih generičkih lijekova - precizirala je ministrica Ademaj.
Dodala je i kako se ograničenja koja su bila ranije propisana ne odnose na djecu do navršene 18. godine, odnosno do 26. godine za mlade koji koriste inzulinske terapije.