Nakon što su na području BPK registrirana tri slučaja zaraze koronavirusom, Kantonalna bolnica Goražde mobilizirala je sve raspoložive resurse, a sa specijalizacije i edukacije povučena su i tri ljekara i šest medicinskih sestara. Na raspolaganje su se stavili i penzionirani doktori, koji će biti uključeni u sistem u slučaju potrebe.
Ispred objekta postavljen je šator za trijažu pacijenata, koji će ubrzo, s obzirom na najavljeni pad temperatura, zamijeniti metalni kontejner.
- Izvršili smo preraspodjelu radnog vremena i formirali timove koji rade po 24 sata – kazao nam je dr. Fahrudin Balijagić, zamjenik direkora KB Goražde za medicinska pitanja.
U toku je nabavka dodatne opreme, lijekova i ostalih sredstava, jer ova zdravstvena ustanova ne posjeduje respirator za zbrinjavanje teže oboljelih pacijenata.
- U ovim trenucima najgore su dezinformacije. Mi smo to više puta govorili, da Kantonalna bolnica ima samo jedan respirator, koji se koristi u intenzivnoj hirurškoj njezi. On se koristi za pacijente koji su operisani, za žene koje se porađaju, u slučaju da im treba potpora za disanje. Koristi se za zdravu populaciju i on se ne bi mogao koristiti za osobe zaražene koronavirusom. Dakle, bolnica nema respirator za liječenje teško ugroženih pacijenata – ističe Balijagić.
Direktorica bolnice Nermina Kamenica kaže da je, u saradnji s Vladom i Štabom civilne zaštite BPK, u toku nabavka nekoliko respiratora, pokretnog rendgenskog aparata i sanitetskog vozila.
- Za srednje teške oblike imamo izolatorije. Pri bolnici je formiran jedan, a u mjesnim zajednicama Goražde 4 i Hubjeri imamo dva punkta. Krizni štab odobrio je sredstva za nabavku lijekova, simptomatske terapije, C-vitamina i antivirostatika za te objekte – kaže Kamenica.
- Za eventualno životno ugrožene pacijente neophodan je respirator, a kako ga u Goraždu nema, takvi pacijenti će biti upućivani u KCUS. Osigurali smo sanitet koji će voziti samo takve pacijente prema Kliničkom centru – dodaje Balijagić.