ZDRAVLJE TRUDNICA

Eklampsija i preeklampsija u trudnoći: Opasno stanje koje može izazvati komu

Jedini način dijagnostike je provjera krvnog pritiska i urina

Obavezno je javiti se liječniku. Lupilu.hr

Dž. R.

23.9.2024

Rijetko stanje koje uzrokuje brojne probleme tokom trudnoće naziva se eklampsija i jako je ozbiljno. Najčešće pogađa žene koje imaju preeklampsiju, koju karakteriziraju hipertenzija (visok krvni pritisak), proteinurija (proteini u mokraći) i edem (nakupljanje tekućine).

Dovodi do kome

Preeklampsija obično počinje nakon 20. sedmice trudnoće kod žena čiji je krvni pritisak bio normalan. Ponekad čak i blagi porast krvnog pritiska može biti znak iste.

Preeklampsija je rijetko stanje, a razvija se uglavnom u prvoj trudnoći i kod žena koje pate od hipertenzije ili bolesti krvožilnog sistema, dok jedna od 200 žena kasnije razvije i eklampsiju.

Rizik od nastanka poteškoća neposredno nakon poroda kod djece majki koje imaju preeklampsiju je i do pet puta veći nego kod djece majki koje nemaju ovu bolest.

Osim prethodno spomenutih simptoma, eklampsija izaziva i jake grčeve, a ako se ne liječi može dovesti do kome ili čak smrti. U većini slučajeva se pritisak stabilizira nedugo nakon poroda. Ako se tlak ne snizi nekoliko tjedana nakon poroda, vrijeme je za početak lijekova za snižavanje krvnog pritiska.

Uzrok stanja

Preeklampsija se javlja u ranoj trudnoći, obično tokom prvog tromjesečja i obuhvaća prekomjerno lučenje sline i prekomjerno povraćanje u trudnoći.

Još uvijek nije poznat tačan uzrok eklampsije, no mnogi smatraju kako se ona uglavnom nadovezuje na preeklampsiju. Ostali faktori za koje se smatra da mogu utjecati na pojavu eklampsije su vaskularne bolesti, neadekvatan protok krvi u maternicu, višeplodna trudnoća, loš ishod prethodnih trudnoća,pretilost, trombotični poremećaji, trudnoća u starijoj životnoj dobi.

Uobičajeni simptomi eklampsije koja prati preeklampsiju su jednaki simptomima preeklampsije, izuzev napadaja, gubitka svijesti, glavobolja i bolova u mišićima.

Mogući simptomi

Ako je preeklampsija blaga, možete se osjećati savršeno dobro. Vrlo je važno redovno odlaziti na sve kontrolne preglede, kako bi se stanje otkrilo te potom moglo adekvatno liječiti. Ne postoji nijedan način koji sa sigurnošću može otkloniti preeklampsiju, uprkos terapiji.

Vodeći simptom eklampsije je jako grčenje u trbuhu, dok isto tako može uključivati i simptome preeklampsije. Kod eklampsije se javljaju izrazito opasni simptomi, kao što su napadaji, gubitak svijesti, jake glavobolje i bol u mišićima.

Simptomi preeklampsije uključuju oticanje lica i ruku, glavobolju, mučninu i povraćanje, probleme s vidom i mokrenjem, privremeni gubitak vida, smanjenu potrebu za mokrenjem, razvoj trombocitopenije, kratkoću daha, nakupljanje prekomjerne tjelesne težine i oštećenu funkciju jetre.

Preeklampsija i eklampsija uvelike utječu na posteljicu, koja fetusu prenosi kisik, krv i nutrijente. Visok krvni pritisak, koji se često javlja kod ovakvih tipova bolesti, smanjuje protok krvi pa tako posteljica gubi mogućnost ispravnog funkcioniranja.

To može dovesti do male porođajne težine fetusa ili drugih zdravstvenih problema, a u rijetkim slučajevima i smrti fetusa. Preeklampsija je često oboljenje, pogotovo kod prve trudnoće, dok je eklampsija danas izrazito rijetka.

U rizičnu skupinu za obolijevanje od preeklampsije spadaju osobe koje su starije od 30 godina, pretile te koje u historiji porodičnih bolesti imaju slučaj preeklampsije ili eklampsije.

Jedna od mogućih komplikacija eklampsije je HELLP sindrom (akronim engleskog naziva triju glavnih simptoma) – hemoliza, povišenje jetrenih enzima i smanjeni broj trombocita. Čitanjem niže navedenih iskustava možete dobiti uvid o kakvoj se vrsti komplikacije radi.

Dijagnosticiranje stanja

Jedini način na koji možete dijagnosticirati preeklampsiju i eklampsiju je provjera krvnog pritiska i urina.

Ako su proteini u urinu povišeni, kao i krvni pritisak, vrlo vjerojatno vam je dijagnosticirana preeklampsija.

Proteini u urinu, baš kao i pritisak, mogu varirati tokom dana pa će vam se urin više puta uzimati, a pritisak više puta mjeriti kako bi se došlo do standardnih vrijednosti. Ako u urinu nema proteina, a pritisak vam je povišen – vrlo vjerovatno se radi o gestacijskoj hipertenziji, odnosno povišenom krvnom pritisku u trudnoći.

Preeklampsija u trudnoći

Pretpostavlja se kako se preeklampsija u trudnoći javlja kao posljedica neispravnog rada posteljice. Takvo stanje može biti izrazito teško kako za vaše zdravlje, tako i zdravlje djeteta, u slučaju da ne dobijete adekvatan tretman.

Premda preeklampsiju ne možete spriječiti, još uvijek postoje metode uz pomoć kojih možete olakšati svoju trudnoću te osigurati sigurnost sebi i djetetu:

1. Preporučuje se izbjegavanje uzimanja aspirina tokom trudnoće, osim uz liječničku preporuku

2. Redovno odlazite na kontrole i preglede kod vašeg ginekologa i liječnika

3. Ako vam se čini da je dijete previše mirno, javite se vašem liječniku

4. Ako se stanje pogorša, porod će vjerojatno biti induciran ili ćete roditi carskim rezom

5. U slučaju da vam je dijagnosticirana teška preeklampsija najbolje bi bilo boraviti u bolnici sve do poroda

6. Ponekad se trudnicama daju kortikosteroidi kako bi dječija pluća bila razvijenija za život izvan maternice, ako dođe do prijevremenog poroda

7. Izbjegavajte naporne aktivnosti, pretjerano masnu hranu te si priskrbite dovoljno sna i odmora.

Liječenje eklampsije i preeklampsije

Liječenje eklampsije i preeklampsije prvenstveno uključuje strogo mirovanje u krevetu i adekvatan unos vode. Često liječnici preporučuju ležanje na lijevom boku, koje poboljšava krvni protok te normalan unos soli i povećan unos tekućine.

Za snižavanje krvnog pritiska i sprječavanje grčeva može se konzumirati magnezijev sulfat.

Liječnici uglavnom započinju liječenje lijekovima za snižavanje krvnog pritiska i sprječavanje grčeva, a žene s izraženom preeklampsijom i eklampsijom se odmah hospitaliziraju. Ovisno o trenutnom krvnom pritisku trudnice, liječnici odlučuju o porodu, a ako se stanje ubrzo ne poboljša, dijete se porađa što je prije moguće.

Gotovo jedna četvrtina slučajeva preeklampsije se pojavljuje nakon poroda – prvih 2 – 4 dana. S vremenom se ženino stanje poboljšava te joj se dozvoljava kretanje. Za žene s blagom preeklampsijom liječenje kod kuće može biti sasvim dovoljno, no pregled ili često javljanje liječniku su obavezni.

Ako osjetite jedan ili više prethodno navedenih simptoma, odmah kontaktirajte liječnika. Također, ako imalo sumnjate na preeklampsiju ili eklampsiju, zatražite od vašeg liječnika dodatne pretrage kako biste bili sigurni. Ako nije liječena na vrijeme, eklampsija može biti opasna po život.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.