Ženama se nakon poroda mogu desiti brojne neželjene situacije i problemi, a neki od njih su problemi sa stolicom i bježanjem mokraće, kao i pojava hemoroida.
Regulacija stolice
Bolni čvorići koje tvore proširene vene na izlaznom dijelu crijeva mogu uzrokovati mnoge probleme, bolove i neugodnosti. Te čvoriće zovemo hemoroidi, a mnogi su načini da ih se poslije poroda riješite.
Oni mogu nastati zbog zatvora nakon poroda ili zbog straha od „tiskanja“ koje uzrokuje bol na međici, naročito ako je žena šivana nakon poroda.
Prvi korak je regulacija stolice, koja mora biti redovna i bezbolna. Zatim, hemoroide je najbolje tretirati i prati u nešto hladnijoj vodi, a nakon toga mazati mastima i kremama predviđenim za taj problem.
Stolicu je najbolje regulirati zdravom i laganom prehranom, koja nije jako začinjena, odnosno treba jesti vlaknastu hranu kako bi crijeva što prije došla u normalu.
Ako hemoroidi ne nestanu nakon 20 dana od poroda obratite se za pomoć svom liječniku, ali ne zaboravite da ih morate eliminirati kako oni ne bi izazvali daljnje poteškoće u vašem životu.
Bježanje mokraće
Bježanje mokraće ili inkontinencija nerijetka je pojava nakon poroda, a pogotovo ako ih je bilo više. Preporučuje se raditi Kegelove vježbe koje jačaju stijenke urološkog sistema i dno zdjelice te oporavljaju mišiće i tonus nakon poroda.
Vježbe se mogu izvoditi bilo gdje pa su stoga opće prihvaćene kod žena i vrlo su lagane za izvedbu. Kegelove vježbe nisu namijenjene samo ženama koje su rodile, njih možete izvoditi cijeli život.
Pri izvođenju vježbe potrebno je držati stisnute mišiće zdjeličnog dna dok se ne izbroji do 5, zatim ih opustiti na 5 sekundi. Vježbu treba ponoviti tri puta zaredom, tri puta dnevno. Postupno treba povećavati zadržavanje stisnutog mišića dok se ne izbroji do 10.
Nakon šest do osam sedmica vježbanja pokazuju se prvi rezultati stoga treba biti redovan i uporan u izvođenju Kegelovih vježbi. Kada se vježba izvodi donji dio stomaka treba biti mekan i opušten.