Grupa naučnika s nekoliko univerziteta u SAD provela je istraživanje koje je potvrdilo da količina vitamina D u krvi majke povoljno utječe na razvoj mozga fetusa, objavljeno je u članku "The Journal of Nutrition".
Istraživači su uporedili informacije o koncentraciji vitamina D u krvi više od 1.500 Amerikanki koje su bile u drugom tromjesečju trudnoće i rezultate testiranja njihove djece na nivo inteligencije u dobi od četiri do šest godina, prenosi Yumama.rs.
Ispostavilo se da postoji direktna veza između ovih pokazatelja - što je veći nivo "sunčanog" vitamina kod majke usred trudnoće, to je dijete pokazalo veće rezultate na testovima inteligencije.
Dakle, proračuni su pokazali da je povećanje koncentracije vitamina D u krvi majke za dodatnih 10 ng/ml povezano s povećanjem ukupnog nivoa djetetovog IQ za 1,17 poena.
Studija je također pokazala da je nedostatak vitamina D veoma čest među budućim majkama, pri čemu skoro polovina učesnika pati od njega. Štaviše, žene s tamnom bojom kože su posebno izložene riziku od nedostatka ovog vitalnog vitamina. To je zbog činjenice da pigment melanin, prisutan u višku u njihovim ćelijama kože, ne samo da štiti kožu od oštećenja od sunčevog zračenja blokirajući ultraljubičaste zrake, već i smanjuje proizvodnju vitamina D, objasnili su naučnici.
U trudnoći su organizmu potrebni dodatni vitamini i minerali, ali je važno da ih ne uzimate na svoju ruku. Analizom krvi ljekar može utvrditi koje materije vam nedostaju i pripisati vam dodatke ishrani koji mogu biti značajni za vaše zdravlje i zdravlje bebe.