Ako ste već na putu da budete roditelj, postavite sebi ova pitanja da biste procijenili svoje vlastito ponašanje prema prenatalnoj brizi i obogaćivanju bebinog razvoja.
- Puši li neki od roditelja? Izlažete li se pasivnom pušenju, na poslu, na javnim mjestima ili u domovima drugih ljudi?
- Pijete li tokom trudnoće alkoholna pića?
- Uzimate li neki potencijalno opasan lijek bez recepta? Uzimate li samo propisane lijekove koje je odobrio vaš opstetričar?
- Konzumirate li tokom trudnoće pića s kofeinom (kafu, koka-kolu i dr.)?
- Izlaže li se neki od roditelja bilo kakvoj vrsti toksina na poslu?
- Pratite li pažljivo svoju ishranu pazeći na bjelančevine, vitamine i druge hranjive sastojke?
- Doživljavate li veoma malo, nešto, ili visoku razinu stresa?
- Vježbate li opuštati se redovito?
- Obraćate li pažnju na pokrete fetusa?
- Govorite li ili čitate fetusu svakodnevno?
Razmatrajte posljedice svega što udahnete ili progutate tokom trudnoće.
Govorite sebi: "Malo ovoga ne može naškoditi", igranje je ruskog ruleta s najsloženijim procesom u univerzumu.
Djetetov mentalni i fizički rast - prije i nakon rođenja - predstavlja dovoljno izazova roditeljima i bez štetnih izlaganja koja mogu trajno osiromašiti djetetov razvojni potencijal.
A kako ćete najbolje podstaknuti mentalni razvoj svoje bebe dok je još u vašem stomaku?
1. Vodite dnevnik prehrane i pratite unos bjelančevina, vitamina i kalorija tokom trudnoće. Vaš liječnik će vas vjerovatno opskrbiti uputama o prehrani za trudnice.
2. Istraživanja pokazuju da fetus može čuti i zapamtiti stvari izgovorene
uobičajenim, nepovišenim glasom tokom posljednjih nekoliko sedmica prije rođenja. Kako vaše buduće dijete ionako sluša, zašto mu - u vremenu ne dužem od pet do deset minuta, ujutro i uvečer - ne govoriti, čitati priče, puštati muziku, nježno ga dodirivati i izjaviti svoju ljubav?
Tate i druga djeca mogu se uključiti u ovo ako žele, govoreći uobičajenim glasom blizu majčinog abdomena. U najmanju ruku, ova komunikacija podstaknut će vaše očekivanje, pomoći vam u vježbanju da sudjelujete u kognitivnom rastu svoje bebe i stvoriti uvjete za blisku porodični povezanost.
3. Izbjegavajte duga razdoblja prenatalne stimulacije i bilo kakve aparate koji fetusu daju glasne zvukove, produljene zvukove ili svjetlosne bljeskove. U ovom trenutku naprosto ima suviše nepoznanica da bismo išli na više od filtriranog dodira i prigušenih zvukova s kojima se fetus prirodno suočava.
4. Šta god planirate raditi, provjerite prvo sa svojm opstetričarom, a ako slijedite neki pisani program pokažite ga i svom liječniku.