Sasvim je prirodna vaša potreba i želja da dojite dijete. Ali, veoma je važno i da u svoj organizam unosite sve potrebne nutrijente kako biste sačuvali zdravlje. Općenito se može reći da je ono što je najbolje za majku najbolje i za bebu, tako da ne postoje nikakva striktna niti brza pravila koja se odnose na ishranu dojilje.
Međutim, bebe ponekad reagiraju na određenu hranu koju majka unese u organizam i to najčešće razrijeđenom stolicom ili simptomima koji su slični grčevima i koji se manifestiraju protezanjem i grčenjem nogu, uznemirenošću bebe sat ili više nakon hranjenja ili učestalijim vjetrovima.
Ukoliko je riječ o izraženim simptomima i ukoliko potraju duže od jednog dana, dijete svakako treba odvesti na pregled kod pedijatra.
Naravno, na majci je da prati reakcije djeteta na majčinu ishranu i da u skladu s tim prilagodi svoju ishranu. Neki će vam savjetnici za dojenje reći da pokušate s malo jačim začinima kao što je kari, uz poseban oprez kada je riječ o samom početku dojenja.
Kada je riječ o onome što je najbolje za majku, treba napomenuti da je dobro uz svaki obrok polagano piti zdravi hladni napitak, koji dojilju štiti od dehidracije.
Svakako se u ishrani preporučuju namirnice koje su borci protiv zamora, od čega pate gotovo sve dojilje. To su, prije svega, bademi, kajsije, brokula, špinat, sjeme susama i cjelovite žitarice.
Ovisno o tome šta majka jede mijenja se i boja bebine stolice i to ne predstavlja razlog za zabrinutost ukoliko je beba inače zdrava. Međutim, ukoliko beba dugo ima zelenu stolicu treba se posavjetovati s pedijatrom, jer to može biti znak da beba ne dobiva dovoljno hrane.
Također, treba voditi računa o ishrani s aspekta alergija na određenu hranu. Ukoliko neki od članova porodice pate od alergija na određene namirnice, kao što su naprimjer orašasti plodovi, majka bi trebala izbjegavati ovakve namirnice dok doji.