Čak trećina čovječanstva posebno je osjetljiva na gorak okus povrća. Tako hemijski spojevi koji su toliko zdravi za naš organizam zbog gorčine postaju odbojni. Problem počinje već u djetinjstvu kada majke djecu moraju preklinjati da bi pojela bilo šta zeleno.
Ali, odbojnost prema povrću kod nekih ljudi postaje trajna navika. Posebno, kada su djeca u pitanju. Ipak, uz malo domišljatosti, povrće možete učiniti mnogo ukusnijim.
Ne samo da će dječiji organizam dobiti neophodne vitamine i minerale za kojima je toliko dugo vapio, nego će povrće postati ukusno, a možda nakon nekog vremena i omiljena poslastica na svakodnevnom meniju.
- Strah od svega što u sebi ima bilo kakve masnoće dovela je do potpunog izbjegavanja ulja, maslaca i sireva. Ali, upravo masnoće daju povrću bolji okus i čine ga primamljivijim. Tako pripremljeno povrće može biti i samostalno jelo.
- Uz to što je zdrav, malo bijelog luka povrću daje dodatnu aromu. Od mirisa ćete se zaštititi ako ga kratko prepečete na maslinovu ulju.
- Kinezi su otkrili kako jednostavnim postupkom potpuno ukloniti gorak okus povrća. Kuhajte ga na pari od 30 do 60 sekundi, a zatim ga stavite u hladnu vodu. Povrće će izgubiti gorčinu, a sačuvati vitamine i minerale.
- Djeca izbjegavaju sve što je gorko. Zato ne bi bilo loše da počnete sa slatkastim povrćem poput mrkve, graška ili tikvica.
- Okus povrća postaje sve neugodniji što ono duže stoji na štandovima. Povrće kupljeno ujutro bit će potpuno različito ako ga kupite oko podneva. Ranoranioci se bolje i kvalitetnije hrane, jer sunce i zrak neizbježno uništavaju povrće.
- Neko povrće postaje gorko starenjem. Probajte pronaći ono mlado. Uz blaži okus, mlado povrće kraće se kuha.