Nakon rođenja bebe, roditelji, rodbina i prijatelji traže sličnost u pojedinim vidljivim dijelovima tijela bebe s vidljivim dijelovima tijela roditelja. Najčešće traže sličnost u izgledu lica, obliku šake i stopala. Jedini oragan koji je u cjelosti vidljiv golim okom, a niko ne povlači sličnost i razlike s roditeljima i rodbinom, jeste koža bebe.
A, upravo je koža organ na kojem se može mnogo toga vidjeti i zaključiti da li je beba rođena na vrijeme, pa čak u nekim slučajevima, predvidjeti i kako će se koža ponašati u kasnijem životu.
Tačkaste promjene
Pored ostalih znakova zrelosti i donešenosti na vrijeme, i izgled bebine kože na rođenju je pokazatelj da li je dijete rođeno na vrijeme ili prije vremena, te da li je trudnoća prenesena.
Dijete se rađa s žućkastim premazom kože, vernix caseosa. On je nastao kao posljedica pojačanog rada žlijezda lojnica u koži bebe. Vernix caseosa ima zaštitnu ulogu. Štiti kožu bebe od amnionske tečnosti u kojoj beba pliva u toku trudnoće.
Kod prenesene trudnoće koža je u cjelosti prekrivena sa vernix caseosa. Taj masni, sirasti omotač perzistira tri do četiri dana. Nastaje kao posljedica hormona koje stvara placenta na rad žlijezda lojnica u bebinoj koži. Pranjem kože, u toku kupanja bebe, vernix caseosa se odstranjuje. Nakon nestanka masnog omotača, koža bebe je intenzivnije crvena, a na njoj se vidi bezbroj sitnih, tačkastih, crvenih promjena, kao da je beba osuta. Taj osip nestaje u narednih nekoliko dana i koža poprima normalnu, blago ružičastu boju.
Kod djece koja su rođena na vrijeme, u terminu predviđenom za rođenje, žučkasti premaz je diskretan i prisutan je u pregibima lakata, u preponama između nabora guze i u pregibima koljena. Ovakve bebe najčešće imaju pojačan rad žlijezda lojnica i na koži kosmatog dijela glave, na tjemenu. Ta je promjena u narodu poznata kao tjemenica. Ima izgled žutih masnih naslaga koje se teško peru vodom. Ne smiju se i ne trebaju skidati četkom niti gustim češljem, jer postoje pripravci i lijekovi koji hemijskim putem odstranjuju tjemenicu. Takve bebe u kasnijem životu najčešće imaju probleme sa masnom kožom, sa seborejom.
Kod beba koje su rođene nakon predviđenog termina, kod tzv. prenesenih beba, koža je često suha i ljuska se bjeličastim lamelama.
Kod beba koje su rođene prije vremena koža je tanka, nježna i prekrivena bjeličastim paperjastim dlakama, tzv. lanugo dlačicama, naročito na čelu, leđima, nadlaktacima i natkoljenicama. Lanugo dlake spontano otpadnu u narednih mjesec dana života.