Lideri zemalja zapadnog Balkana s evropskim i američkim diplomatama u Skoplju usvojili su deklaraciju o Planu rasta regiona pod pokroviteljstvom Evropske unije, koji treba biti proveden do 2027. godine.
Provođenje plana, čija vrijednost iznosi šest milijardi eura, uslovljeno je ispunjavanjem reformi i međusobnom saradnjom zemalja regije.
Nakon usvajanja deklaracije na samitu "Zapadni Balkan i Evropska unija" premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski održao je zajedničku konferenciju za novinare s pomoćnikom američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejmsom Obrajanom (James O'Brien).
Kovačevski i O'Brajan saopćili su zajednička očekivanja za doprinos plana ubrzanoj integraciji Sjeverne Makedonije i zemalja regiona u Evropsku uniju (EU).
Kovačevski je rekao da je plan Evropske komisije prepoznat kao odlična prilika za ulazak na zajedničko evropsko tržište, ali i kao sredstvo za ubrzani napredak u procesu pridruživanja i izuzetno važan za ekonomski razvoj zemalja regiona.
- Plan rasta je do sada najozbiljnija politička potvrda iz EU da imaju konkretan plan za efikasnu evropsku integraciju zapadnog Balkana. Realizacijom plana, koji zavisi i od EU-a, ali prije svega od nas, zemlje zapadnog Balkana moraju udvostručiti bruto domaći proizvod po stanovniku, odnosno s prosjeka od 6.000 eura po stanovniku u regionu, na prosječnih 12.000 eura po stanovniku u narednih deset godina - rekao je Kovačevski.
Konkretan plan
Naglasio je kako je važno da građani čuju da postoji konkretan plan za jačanje privrede i poboljšanje životnog standarda.
- Danas smo na sastanku usvojili zajedničku izjavu, kojom se mi, kao lideri zapadnog Balkana, obavezujemo na razvoj naših zemalja prema evropskim standardima. U zajedničkoj izjavi istakli smo veliki značaj saradnje svih nas u regionu, kao strateškog saveza zemalja zapadnog Balkana, za postizanje našeg pojedinačnog cilja, a ujedno i zajedničkog cilja - članstvo u EU - rekao je Kovačevski.
Visoki predstavnik SAD O'Brajan rekao je da je "ovo bio veoma interesantan i uzbudljiv sastanak", dodajući da je inicijativa drugačija od onih koje su ranije viđene u regionu.
- Dakle, u ovom programu, u zamjenu za neke reforme, zemlje će imati pristup jedinstvenom evropskom tržištu, a kako je rekao premijer, to je veoma bogato tržište potrošača i biznisa koji čekaju da sarađuju s građanima ovoj regiji. To je velika prednost koja dolazi uskoro - rekao je O'Brajan.
Naglasio je da su na sastanku razgovarali o dvije praktične ideje, a to su smanjenje naknada za transfer novca iz EU na zapadni Balkan i proširenje "zelenih linija", kako bi se olakšao promet robe. Kako je kazao, u ovom procesu svaka država odgovorna je za svoje reforme.
- Kao SAD, mislimo da je u našem interesu da izađemo u susret interesima građana zapadnog Balkana i vidimo kako vlade pristupaju integraciji u Evropi - dodao je američki zvaničnik.
Osim premijera Kovačevskog i američkog predstavnika O'Briena, samitu su prisustvovali i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Albanije Edi Rama, premijer Kosova Albin Kurti, premijer Crne Gore Milojko Spajić, kao i generalni direktor za susjedstvo i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji Gert Jan Kopman.
Intenziviranje reformi
Na sastanku je putem videolinka učestvovala i predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto, dok su prisutni bili i predstavnici brojnih međunarodnih organizacija i institucija, među kojima i predstavnici Svjetske banke i Evropske investicione banke.
Evropska komisija je u novembru 2023. usvojila novi Plan rasta za zapadni Balkan s ciljem donošenja nekih od koristi članstva regionu prije pristupanja, jačanja ekonomskog rasta i ubrzavanja prijeko potrebnog socioekonomskog približavanja. Cilj je omogućiti partnerskim zemljama da intenziviraju reforme i ulaganja kako bi značajno ubrzali proces proširenja i rasta svojih ekonomija.
U tu svrhu je predložen novi Instrument za reforme i rast za zapadni Balkan vrijedan šest milijardi eura za period od 2024-2027. Isplate će se vršiti tek kad se provedu dogovorene reforme.