Na osnovu podataka CEMI-ja, izlaznost do 13 sati na Parlamentarnim izborima u Crnoj Gori iznosi 28,1 posto. Prema regijama glasanja, na sjeveru je glasalo 29 posto birača, u centralnoj regiji 29,4 posto, a na jugu 24,6 posto.
Parlamentarni izbori odražavaju se danas u Crnoj Gori, a biračka mjesta su otvorena od 7 do 20 sati.
Uporedna izlazanost na parlamentarnim izborima do 13 sati:
predsjednički (I krug) 2023 – 35,5 posto;
parlamentarni izbori 2020 – 54,1posto;
parlamentarni izbori 2016 – 39,9 posto.
Politički akteri
Ključni politički akteri u prvi plan stavili su socijalna pitanja i rješavanja društvenih i privrednih problema.
Ovi izbori, održavaju se četrnaest i po mjeseci prije regularnog roka, i nakon pada dvije vlade. Aktuelna, vlada Dritana Abazovića je duže u tehničkom mandatu nego što je imala podršku u parlamentu. Zato se s posebnom pažnjom iščekuje raspored snaga novog skupštinskog saziva, i dogovori koji bi doveli do stabilne većine za formiranje izvršne vlasti i izlazak iz političke i institucionalne krize koja u Crnoj Gori traje dvije i po godine.
Na ovim parlamentarnim izborima biračko pravo ima 542.468 građana.
Liste koalicije
Na izborima učestvuju liste koalicije Socijalističke narodne partije i Demosa "Za tebe", "Narodna koalicija - složno i tačka", "Evropa sad – Milojko Spajić", "SDP – Za našu kuću", kao i lista koalicije Građanskog pokreta URA i Demokrata.
Na glasačkom listiću biće i lista Bošnjačke stranke, "HGI - Na pravoj strani svijeta!", a treća "Pravda za sve! - dr Vladimir Leposavić", lista koalicije koju čine Prava Crna Gora, Demohrišćanski pokret, Slobodna Crna Gora, Demokratska srpska stranka i Pokret za Pljevlja pod nazivom "Narodna koalicija - složno i tačka".
Građani će birati između liste Albanska alijansa, koalicije koju čine Forca, Demokratski savez, Demokratski savez Crne Gore i građanska grupa Pokret za Tuzi, zatim "Preokret za sigurnu Crnu Goru – Srđan Perić" i lista "Pokreta za promjene".
Učestvuju i lista "Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru", koalicija koju čine Demokratska partija socijalista, Socijaldemokrate, Demokratska unija Albanaca i Liberalna partija, koalicija Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije i Radničke partije, te lista Albanskog foruma.