Američki State Department uveo je sankcije protiv nekadašnjeg visokog funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozara Marovića, zbog, kako je saopćeno, destabilizirajućeg i korputivnog djelovanja u regionu, pišu Vijesti.me.
Kako navodi ovaj portal, Marović je šef budvanske kriminalne grupe.
Pored Marovića, sankcije su uvedene za još šest osoba iz Albanije, Sjeverne Makedonije te, kako smo ranije objavili iz Bosne i Hercegovine.
Što se tiče Albanije, sankcije su uvedene Akifu Rakipiju, bivšem poslaniku i Jiliju Ndrokiju, vlasniku medija. Sankcije su uvedene bivšem premijeru Sjeverne Makedonije Nikoli Gruevskom i bivšem šefu obavještajne službe Sašu Mijalkovim.
Sankcije su takođe uvedene i Gordani Tadić, bivšoj glavnoj tužiteljki Tužilaštva Bosne i Hercegovine i Asimu Sarajliću, poslaniku u Parlamentu BiH i doskorašnjem visokom zvaničnku Strankde demokratske akcije (SDA).
- Ljudi koji su danas imenovani predstavljaju ozbiljnu prijetnju regionalnoj stabilnosti, institucionalnom povjerenju, i težnjama onih koji traže demokratsku i razumnu upravu na zapadnom Balkan - rekao je zamjenik američkog sekretara za trezor za terorizam i finansijske obaveštajne službe Brajan E. Nelson.
- Mi smo posvećeni da pomognemo državama zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala - rekao je specijalni izaslanik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar) na brifingu sa novinarima iz zemalja zapadnog Balkana koji je u toku.
Svetozar Marović uhapšen je u decembru 2015. godine, da bi u maju sljedeće bio pušten iz spuškog zatvora nakon što je priznao krivicu i zaključio sporazum koji je verifikovao Viši sud.
Domogao se Beograda, od kada mu se gubi “svaki trag”, jer srbijanske državne institucije navodno ne mogu da pronađu tog bivšeg čelnika DPS-a za kojim je Crna Gora raspisala potjernicu.
Vlada je krajem 2020. obnovila molbu za izručenje Marovića i uputila je Srbiji. Glavna kazna, kojom je stariji Marović osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine i devet mjeseci, apsolutno zastarijeva 10. oktobra 2026.
U više navrata crnogorske vlasti bezuspješno su tražile izručenje Marovića.