Hoće li se na popisu iduće godine građani Srbije po nacionalnoj pripadnosti moći izjasniti kao Vojvođani? To predlažu dvije stranke, Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka i Vojvođanska partija, ali stranke na vlasti najoštrije odbijaju taj prijedlog, javlja BHRT.
Međutim, ministrica za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić kaže kako je Srbija obavezna voditi dijalog o višestrukom nacionalnom identitetu, jer je potpisala ovogodišnju rezoluciju Vijeća Europe koja to preporučuje.
Predlagači uvođenja vojvođanske nacionalne pripadnosti obrazlažu da je u Vojvodini jedna četvrtina miješanih brakova i da djeca u takvim porodicama imaju slojeviti identitet, a mnogi među njima to žele i na popisu da izraze, a ne da potpadaju pod kategoriju “ostali”.
- To nisu nikakvi ostali, to nisu nikakve slučajno zatečene nacionalne manjine koje su se sticajem čudnih okolnosti našle na teritoriji Vojvodine, nego je to potpuno autohtono stanovništvo koje sebe tako definiše - kaže Nenad Čanak iz Liga socijaldemokrata Vojvodine
Predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić na to odgovara da se u ovoj inicijativi ne radi o ljudskim pravima, već da je to opasna namjera stvaranja vojvođanske nacije, kao uvoda u seperatizam, što je, kaže, već viđeno na jugoslovenskom prostoru.
A, ministar policije Aleksandar Vulin pita koliko bi Mađara, Hrvata i Bošnjaka postali pripadnici vojvođanske nacije, ili je to rezervisano samo za Srbe?
U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, pak, podsjećaju da je društveni dijalog o višestrukom nacionalnom identitetu obaveza Srbije po preporukama Rezolucije Savjeta Evrope iz aprila ove godine.
- Savjet Evrope kaže da treba da bude više takvih mogućnosti i da nacionalne manjine imaju pravo da od države dobiju takav izbor - kaže Gordana Čomić, ministrica za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.