Djelo mlade umjetnice Ane-Marije Tomić postavljeno je u okviru izložbe ''Unrooted: Resilience Amidst Crisis'' koju organizira UNFPA u zgradi Ujedinjenih naroda u New Yorku.
Instalacija tematizira online nasilje koje pogađa žene, istražujući njegov utjecaj kroz simboliku i interakciju stvarnog i digitalnog svijeta.
- Ideju za performans Zea Mays dala mi je moja baka Jelka Jurešić. Često razgovaram s bakom i slušam fragmente kompozicije njenog osamdesetogodišnjeg života. Slušam i čujem. Jednom sam razgovarala s bakom o nepravedno zapostavljenim i do tada neprimijećenim osušeni, kukuruzima na zidu – rekla je umjetnica Tomić za "Avaz".
Središnji dio instalacije čini sama umjetnica koja kleči na kukuruzu, simbolički prikazujući kaznu. Iza nje, putem projektora, prikazuju se emotikoni – znakovi nasilja i uznemiravanja u virtualnom prostoru. Ovaj vizualni prikaz pojačava osjećaj izolacije i zatvorenosti koji često prati žrtve online zlostavljanja. Posebnu ulogu u instalaciji ima tišina, koja evocira osjećaj usamljenosti i nesigurnosti. Rad postavlja ključna pitanja: kako reagiraju naši virtualni prijatelji kada svjedoče nasilju te kako posmatrači u stvarnom svijetu reagiraju na ono što vide?
- Dok je fizičko nasilje dobro shvaćen i osuđivan, svi drugi oblici nasilja nad ženama se pogrešno smatraju kao manje teškim u nedostatku vidljivih fizičkih povreda – rekla nam je Ana-Marija.
Izložba "Unrooted: Resilience Amidst Crisis", koja traje do 7. veljače 2025. godine, okuplja umjetnike iz 16 zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Azerbejdžan, Brazil, Egipat, Južnu Afriku, Ukrajinu i Siriju. Rad Ane-Marije Tomić snažno odjekuje univerzalnim temama otpora i borbe protiv nasilja te skreće pažnju na važnost podrške žrtvama u svijetu koji postaje sve više digitalan.