SVJETSKI USPJEH UMJETNICE

Ana-Marija Tomić za ''Avaz'': Baka Jelka mi je dala ideju za performans

Zea Mays: Umjetnička instalacija talentirane i svestrane Ane-Marije Tomić u New Yorku koja progovara o tišini nasilja nad ženama

Ana-Marija Tomić. Ustupljena fotografija

M. Aždajić

prije 4 dana

Djelo mlade umjetnice Ane-Marije Tomić postavljeno je u okviru izložbe ''Unrooted: Resilience Amidst Crisis'' koju organizira UNFPA u zgradi Ujedinjenih naroda u New Yorku.

Instalacija tematizira online nasilje koje pogađa žene, istražujući njegov utjecaj kroz simboliku i interakciju stvarnog i digitalnog svijeta.

- Ideju za performans Zea Mays dala mi je moja baka Jelka Jurešić. Često razgovaram s bakom i slušam fragmente kompozicije njenog osamdesetogodišnjeg života. Slušam i čujem. Jednom sam razgovarala s bakom o nepravedno zapostavljenim i do tada neprimijećenim osušeni, kukuruzima na zidu – rekla je umjetnica Tomić za "Avaz".

Zea Mays performans. Ustupljena fotografija

Središnji dio instalacije čini sama umjetnica koja kleči na kukuruzu, simbolički prikazujući kaznu. Iza nje, putem projektora, prikazuju se emotikoni – znakovi nasilja i uznemiravanja u virtualnom prostoru. Ovaj vizualni prikaz pojačava osjećaj izolacije i zatvorenosti koji često prati žrtve online zlostavljanja. Posebnu ulogu u instalaciji ima tišina, koja evocira osjećaj usamljenosti i nesigurnosti. Rad postavlja ključna pitanja: kako reagiraju naši virtualni prijatelji kada svjedoče nasilju te kako posmatrači u stvarnom svijetu reagiraju na ono što vide?

- Dok je fizičko nasilje dobro shvaćen i osuđivan, svi drugi oblici nasilja nad ženama se pogrešno smatraju kao manje teškim u nedostatku vidljivih fizičkih povreda – rekla nam je Ana-Marija.

Izložba "Unrooted: Resilience Amidst Crisis", koja traje do 7. veljače 2025. godine, okuplja umjetnike iz 16 zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Azerbejdžan, Brazil, Egipat, Južnu Afriku, Ukrajinu i Siriju. Rad Ane-Marije Tomić snažno odjekuje univerzalnim temama otpora i borbe protiv nasilja te skreće pažnju na važnost podrške žrtvama u svijetu koji postaje sve više digitalan.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.